Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBŚ zarekwirowali blisko 6 ton tytoniu

Data publikacji 13.08.2012

Blisko 3,5 tony krajanki i 2,5 tony suszonych liści tytoniu zarekwirowali funkcjonariusze CBŚ wspólnie z celnikami. Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu tego procederu wyniosłoby ponad 2,5 mln zł. Policjanci zatrzymali 6 osób - spośród nich dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn usłyszeli już zarzuty z kodeksu karnego skarbowego i zostali objęci policyjnym dozorem, a także nałożono na nich poręczenia majątkowe.

Funkcjonariusze CBŚ od pewnego czasu rozpracowywali proceder produkcji i handlu nielegalnym tytoniem. Policjanci uzyskali bowiem informację, że na teren województwa kujawsko-pomorskiego dostarczany jest trefny towar. Z dalszych ustaleń wynikało, że taki transport może się wkrótce w regionie pojawić. Wspólnie z celnikami przygotowali na ten dzień zasadzkę.

W miniony czwartek (9.08.12) na jednej z ulic w Bydgoszczy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dostawczego mercedesa. Przeszukania auta potwierdziły wcześniejsze ustalenia. Wewnątrz funkcjonariusze znaleźli ponad 3 tony krajanki.

Dalsze ustalenia doprowadziły do jednego z gospodarstw w okolicach Koła, w sąsiednim województwie wielkopolskim, gdzie pod szyldem firmy trudniącej się produkcją, ale zupełnie innego towaru, funkcjonowała fabryka nielegalnego tytoniu. Tam policjanci znaleźli 2,5 tony suszonych liści oraz 400 kg przygotowanej do sprzedaży krajanki. Zabezpieczyli również 3 maszyny służące do produkcji trefnego towaru. Jak wyliczyli celnicy uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu tego procederu wyniosłoby ponad 2,5 mln zł.

Do wyjaśnienia sprawy zatrzymanych zostało 6 osób, przy czym czworo z nich - dwie kobiety i dwaj mężczyźni wieku od 30 do 43 lat - usłyszało zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Na podstawie zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego jedna para odpowie za handel, natomiast druga, zatrzymana na terenie gospodarstwa, za produkcję wyrobów tytoniowych.

Wszyscy decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem oraz nałożone zostały na nich poręczenia majątkowe.

(KWP w Bydgoszczy / mj)

Film Funkcjonariusze CBŚ zarekwirowali blisko 6 ton tytoniu

Opis filmu: CBŚ, tytoń

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Funkcjonariusze CBŚ zarekwirowali blisko 6 ton tytoniu (format flv - rozmiar 4.19 MB)

Powrót na górę strony