Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uhonorowano oficera Policji z czasów II wojny światowej medalem 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata'.

Dziś (24.07.2005 r.) w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania oficera Policji z czasów II wojny światowej Bronisława Marchlewicza medalem i dyplomem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

W uroczystości wzięli udział: Ambasador Izraela w Polsce David Peleg, Sekretarz Stanu w MSWiA Tadeusz Matusiak, Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder. Wyróżnienie z rąk Ambasadora Izraela odebrał syn Bronisława Marchlewicza. Na uroczystość przybyły także: z Francji Michele Donnet i jej kuzynka Hanna Kamińska – Goldfeld.

O pośmiertne uhonorowanie Bronisława Marchlewicza medalem i dyplomem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie wystąpiła obywatelka Francji, Michele Donnet. Podczas hitlerowskiej okupacji Bronisław Marchlewicz był porucznikiem Policji Polskiej, kierownikiem komisariatu tej formacji w Otwocku i to właśnie wtedy uratował 5-letnią dziewczynkę Marysię Ossowiecką (Michele Donnet).

Komendant Główny Policji podczas uroczystości w imieniu tysięcy policjantów wyraził dumę, że wśród wyróżnionych znalazł się polski policjant, który w tak trudnych czasach podczas II wojny światowej narażając życie swoje i swojej rodziny - ratował życie innych ludzi i był wierny maksymie, którą odnalazł syn Bronisława Marchlewicza w notatkach ojca "ratować wszystko co polskie"

Powrót na górę strony
Polska Policja