Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni sprawcami dewastacji cmentarza

Data publikacji 20.08.2012

Za zniszczenie ponad 20 miejsc pochówku na cmentarzu ewangelicko – augsburskim mieszczącym się przy ulicy Lelewela w Zabrzu odpowiedzą czterej nieletni z zabrzańskiej dzielnicy Biskupice. Zabrzańscy policjanci ustalili sprawców zniszczeń, zatrzymali i rozliczyli już dwóch z nich. Wkrótce to samo czeka ich kolegów.

Do zniszczeń nagrobków na cmentarzu ewangelicko – augsburskiego doszło pod koniec lipca bieżącego roku. Oględziny miejsca pochówku zmarłych wykazały uszkodzenie 26 nagrobków oraz 2 figurek. Zabrzańscy mundurowi ustalili, że sprawcami wandalizmu są czterej młodzi mieszkańcy dzielnicy Biskupice. Dwaj z nich - 12 i 14-latek zostali zatrzymani. Obaj przyznali się do winy i wyjaśnili okoliczności zdarzenia. Jak się okazało, nieletni regularnie chodzili w rejon cmentarza przyglądając się najczęściej koniom biegającym na sąsiadującej z cmentarzem działce. 30 lipca po południu będąc w towarzystwie dwóch innych rówieśników ponownie pojawili się w rejonie cmentarza. Nie interesowały ich jednak wyłącznie konie. Jak tłumaczył jeden z zatrzymanych nieletnich, bez powodu zaczęli niszczyć płyty nagrobne. Ci, którzy nie potrafili ich przewrócić, sięgali po znicze, a następnie rzucali nimi w inne groby oraz kapliczkę.

Do tej pory policjanci z Trocera zatrzymali i „rozliczyli” dwóch nieletnich. Wkrótce to samo czeka ich kolegów. Jeden z nich przebywa obecnie na ucieczce z placówki opiekuńczej, drugi natomiast już za kilka dni ma wrócić do Zabrza z wakacji. Sprawą nieletnich wandali zajmie się teraz sąd rodzinny.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony