Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani podczas zabezpieczenia meczów

Data publikacji 20.08.2012

Policjanci zabezpieczający wczorajszy mecz Legii Warszawa z Koroną Kielce zatrzymali czterech mężczyzn i nieletniego, którzy są podejrzewani o złamanie prawa. 16-latek odpalił racę na trybunie stadionu. 24- i 19-latek rzucali petardami w pobliżu stadionu. 29-letni mężczyzna jest podejrzewany o naruszenie nietykalności policjanta, a 27-letni mieszkaniec Kielc o niszczenie mienia. Policjanci zatrzymali także dwóch mężczyzn podejrzewanych o znieważenie funkcjonariuszy podczas zabezpieczenia meczu ŁKS Łódź z Dolcanem Ząbki.

W trakcie meczu Legii Warszawa z Koroną Kielce na jednej z trybun odpalone zostały petardy hukowe. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców KSP ustalili osobę mającą z tym związek. Tuż po zakończeniu meczu przy Łazienkowskiej policjanci zatrzymali młodego mężczyznę. 16-latek za złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Osoby zatrzymywane przez policjantów w związku z użyciem materiałów pirotechnicznych, zwłaszcza nieletni, często tłumaczą, że nie zdawały sobie sprawy z odpowiedzialności karnej za tego typu zachowanie, a petardy i race otrzymały przed stadionem od innych mężczyzn, którzy zachęcali do ich użycia w trakcie meczu. To jednak osoby, które zdecydują się na nieuprawnione wniesienie lub użycie w czasie imprezy materiałów pirotechnicznych ponoszą odpowiedzialność karną.

Policjanci zatrzymali również dwóch mężczyzn, którzy rzucali petardami w pobliżu stadionu. Wybuchy budziły popłoch wśród przechodniów. 24- i 19-latek w trakcie zatrzymania posiadali przy sobie po pięć petard hukowych.
W ręce funkcjonariuszy wpadł również mężczyzna podejrzewany o naruszenie nietykalności funkcjonariusza. 29-latek szarpał ogrodzenie przy bramie wejściowej na stadion, a gdy policjant zwrócił mu uwagę, zaatakował go usiłując wykręcić mu rękę. Agresywny mężczyzna został szybko obezwładniony. Resztę dnia spędził w ośrodku dla osób nietrzeźwych. Dzisiaj zostanie przesłuchany.

Zatrzymano także 27-letniego mieszkańca Kielc, który jest podejrzewany o niszczenie mienia. Mężczyzna miał przy sobie marker, którym nanosił napisy na płotki zabezpieczające ustawione w pobliżu stadionu.

Kolejne zatrzymania miały miejsce w Ząbkach podczas meczu ŁKS-u Łódź z Dolcanem Zabki. Policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali 26- i 29-latka. Mężczyźni zaatakowali funkcjonariuszy kamieniami, kierowali w ich stronę obelżywe słowa. Po zatrzymaniu okazało się, że obaj byli nietrzeźwi: 26-latek miał 1,6 promila, natomiast jego 29-letni kompan promil alkoholu w organizmie.

Najprawdopodobniej obu zostaną przedstawione zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności funkcjonariuszy oraz nawoływania innych osób do agresywnego zachowania podczas meczu.

Przypominamy, że 3 stycznia br. weszły w życie kolejne przepisy wynikające z ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw.

Zaostrzone zostały m.in. sankcje karne dla osób zagrażających bezpieczeństwu imprezy masowej oraz rozszerzony został zakres obowiązywania zakazu stadionowego również na mecze wyjazdowe.

Przepisy ustawy stanowią między innymi, że osoba, która nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej przez służby porządkowe lub służby informacyjne, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys. zł.

Osoby, które nie wykonują polecenia wydanego przez Policję lub Żandarmerię Wojskową, w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej, podlegają karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys. zł.

Przepisy ustawy odnoszą się również do osób, które nielegalnie wnoszą i posługują się materiałami pirotechnicznymi: kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.6)), wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KSP / mj)
 

Powrót na górę strony