Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Plantacja konopi i "fabryka" krajanki tytoniowej zlikwidowane

Data publikacji 20.08.2012

Policjanci CBŚ zlikwidowali plantację konopi indyjskiej i nielegalną „fabryką” krajanki tytoniowej. Zatrzymano sześć osób trudniących się przestępczym procederem.

Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej zlikwidowali nielegalną fabrykę krajanki tytoniowej znajdującą się na terenie województwa świętokrzyskiego. Podczas precyzyjnie zaplanowanej akcji zatrzymali sześć osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze – mieszkańców województwa świętokrzyskiego i małopolskiego w wieku od 18 do 46 lat. Wśród zatrzymanych są organizatorzy procederu. Zatrzymani zostali na gorącym uczynku przestępstwa – w trakcie procesu produkcji krajanki.

Jak ustalili policjanci przestępczy interes był prowadzony od kilku miesięcy. Produkcja krajanki odbywała się w garażu usytuowanym na terenie dobrze prosperującego gospodarstwa rolnego – tam policjanci odnaleźli kompletną, bardzo profesjonalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania tzw. krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt kilogramów gotowego wyrobu oraz 300 kilogramów liści tytoniu przygotowanych do przetworzenia.

Okazało się także, że członkowie grupy przestępczej na terenie „fabryki” papierosów prowadzili plantację konopi indyjskiej – w tunelach foliowych, pośród warzyw, uprawiane były konopie indyjskie. Policjanci ujawnili 114 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu (co świadczy o zajmowaniu się narkotykowym procederem od dłuższego czasu) oraz prawie kilogram gotowego już narkotyku.

Zatrzymane osoby odpowiedzą za produkcję i dystrybucję środków odurzających oraz krajanki tytoniowej, przedstawiono im już zarzuty. Wobec jednej z osób zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec pozostałych zapobiegawcze środki wolnościowe – policyjny dozór i poręczenia majątkowe.

Na poczet przyszłych kar i roszczeń policjanci zajęli mienie należące do zatrzymanych osób o łącznej wartości pół miliona złotych.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pińczowie.

Sprawa jest rozwojowa, przewidziane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony