Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

22 lata ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości

Data publikacji 22.08.2012

Kieleccy policjanci zatrzymali 49-letniego mężczyznę ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości przez ponad 20 lat. Mężczyzna, za którym wydano list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na terenie Kielc. Za przestępstwo, którego dopuścił się na początku lat 90-tych, następne 1,5 roku spędzi w więzieniu.

Do zdarzenia doszło w maju 1990 roku na jednej z ulic Kielc. Nieznany sprawca włamał się do kiosku ruchu i skradł papierosy oraz inne przedmioty na ówczesną kwotę ponad 1 miliona 300 tys. złotych (po denominacji ponad 130 zł). Będący na miejscu policjanci zabezpieczyli szereg śladów i ustalili, a następnie zatrzymali sprawcę. Okazał się nim wtedy 27-letni mieszkaniec Kielc. Mężczyzna został doprowadzony pod wymiar sprawiedliwości i jeszcze tego samego roku w listopadzie usłyszał wyrok 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Od tamtego czasu kielczanin zaczął się ukrywać. Po uprawomocnieniu się wyroku Sąd Rejonowy w Kielcach wydał za nim list gończy.

Poszukiwaniem skazanego mężczyzny zajęli się policjanci. Z ustaleń stróżów prawa prowadzących poszukiwania wynikało, że mężczyzna wyjechał z Kielc, a później z kraju. Po kilku latach trop doprowadził do Hiszpanii, gdzie mężczyzna osiedlił się i mieszkał z rodziną. Biorąc pod uwagę te ustalenia wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Zespołu Poszukiwań Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach ustalili, że skazany 49-letni obecnie mężczyzna znajduje się na terenie miasta. Gdy mundurowi weszli do mieszkania, w którym przebywał, mężczyzna był bardzo spokojny. Gdy poznał cel wizyty policjantów przekonywał ich, że i tak zaraz będą musieli go zwolnić, ponieważ sprawa, do której był poszukiwany już dawno się przedawniła. Był bardzo zdziwiony, gdyż okazało się, że przedawnienie nastąpi dopiero w styczniu 2016 roku.

Mężczyzna trafił za kraty, gdzie spędzi następne 1,5 roku.

(KWP w Kielcach / mj)

 

Powrót na górę strony