Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja ratownicza i poszukiwawcza na Mazurach trwa

Data publikacji 22.08.2007

Trwa akcja ratowniczo-poszukiwawcza prowadzona na jeziorach mazurskich po wczorajszej burzy. Uczestniczy w niej około 100 policjantów wspomaganych przez śmigłowiec wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i specjalistyczny samochód z kamerą termowizyjną. Policyjni psycholodzy zapewniają pomoc poszkodowanym.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się wczoraj natychmiast po otrzymaniu pierwszych sygnałów o burzy szalejącej nad jeziorami. Około stu policjantów z komisariatów i komend z tego terenu oraz policjanci z OPP z Olsztyna przystąpili do działań. Kilkanaście motorówek policyjnych m.in. na jeziorach Niegocin, Śniardwy, Mikołajskim, Tałty i Łopat pomagało osobom poszkodowanym, które wypadły z łódek w trakcie burzy. W tym samym czasie policyjne patrole wspólnie ze strażakami przeczesywały brzegi jezior w poszukiwaniu osób zaginionych. Wykorzystywano do tego specjalistyczny samochód z kamerą termowizyjną. Tylko na jeziorach w okolicach Węgorzewa policjanci uratowali 13 osób. Decyzją Komendanta Głównego Policji natychmiast do akcji ratowniczej skierowano policyjny śmigłowiec z Białegostoku i funkcjonariuszy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie wraz z psami specjalnie szkolonymi do poszukiwań ludzi w wodzie. Policjanci przebywali na szkoleniu w miejscowości Kal koło Węgorzewa.

Akcja na wodzie trwała do późnych godzin nocnych, kiedy to warunki atmosferyczne stały się tak trudne, że zagrażały bezpieczeństwu samych ratujących. Na lądzie trwała całą noc. Funkcjonariusze sprawdzali ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty pytając czy kogoś nie brakuje, i czy łodzie, które wypłynęły powróciły do portów. Dziś od świtu działania są kontynuowane.

Do akcji ratunkowej prowadzonej przez ratowników WOPR, policjantów i strażaków  włączali się także z dużym zaangażowaniem świadkowie wydarzeń. Niestety w trakcie tej akcji doszło także do kilku incydentów. W Węgorzewie na pomoc ofiarom wypłynął kompletnie pijany mężczyzna (3,5 promila alkoholu). Po chwili to jemu policjanci udzielali pomocy.

Poszkodowanym już wczoraj pomagał psycholog policyjny, dziś dołączyło kolejnych trzech, by zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym.

Akcja trwa nadal. Wszystkie informacje dotyczące osób zaginionych i poszkodowanych można uzyskać w centrum kryzysowym pod nr tel.:

089 535 19 30
089 523 26 15
089 535 96 70

Powrót na górę strony