Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze z PFRON-u

Data publikacji 31.08.2012

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 42, 49 i 52 lat podejrzewanych o wyłudzenie ponad 500 tys. złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za to przestępstwo może im grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od pewnego czasu przyglądali się działalności jednej z firm działających na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

„Przedsiębiorcy” mieli zatrudniać osoby niepełnosprawne, na które składali wnioski o dofinansowania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W toku ustaleń okazało się, że firma jest fikcyjna i że zatrudniano w niej około 20 osób niepełnosprawnych, z których część nigdy nie istniała. Swoją działalność oszuści prowadzili od ponad roku wyłudzając w ten sposób około 500 tys. złotych.

W środę policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali przed siedzibą PFRON-u w Kielcach dwóch mężczyzn w wieku 42 i 49 lat. Mężczyźni złożyli tam wnioski o dofinansowanie za „zatrudnione” w firmie osoby niepełnosprawne na łączną kwotę ponad 130 tys. złotych.

Z ustaleń stróżów prawa wynika, że starszy z mężczyzn był „mózgiem” procederu i to on wymyślił sposób na wyłudzanie pieniędzy. Policjanci tego samego dnia zatrzymali jeszcze 54-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego, na którego dane została złożona firma. Funkcjonariusze ustalili, że „sprzedał” ją wcześniej zatrzymanym mężczyznom za kilkaset złotych.

Dzisiaj cała trójka będzie odpowiadać na pytania prokuratora. Za przestępstwo, którego się dopuścili może im grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / jk)
 

Powrót na górę strony