Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zatrzymani w sprawie zaginionej broni z policyjnego magazynu

Data publikacji 31.08.2012

Policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali osoby podejrzane o nielegalne posiadanie znacznej ilości broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Sprawa jest kontynuacją innego realizowanego przez policjantów BSW postępowania, dotyczącego bezprawnego wyprowadzania amunicji i jednostek broni palnej przez funkcjonariuszy garnizonu śląskiego z policyjnych magazynów.

Do zatrzymań w tej sprawie doszło 29 i 30 sierpnia. W ręce policjantów z Wydziału w Katowicach Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, działających w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Katowicach, wpadło dwoje mieszkańców powiatu bielskiego. Zatrzymani to 60-letni emeryt policyjny i 33-letnia kobieta. Oboje będą odpowiadać za nielegalne posiadanie znacznej ilości broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych, a także ukrywania tego typu przedmiotów dla innej osoby.

Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w których również uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odkryto broń, amunicję, materiały wybuchowe oraz inne elementy uzbrojenia. Wśród zabezpieczonych rzeczy znajdują się między innymi karabiny różnych marek i kalibrów, pistolety maszynowe i samopowtarzalne, gazowe, sygnałowe, rewolwery, liczne lufy, tzw. surówki, tłumiki, rakietnice, granaty, zapalniki do granatów, petardy, magazynki, amunicja w ilości około dwóch tysięcy sztuk różnych kalibrów, a także mina przeciwczołgowa, mina uniwersalna, wyrzutnia przeciwlotnicza bez pocisku oraz znaczne ilości istotnych elementów broni i uzbrojenia.

W zabezpieczaniu miejsc i ujawnionych rzeczy funkcjonariuszy wspierali policyjni pirotechnicy.

Najprawdopodobniej dzisiaj zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, oraz podjęta zostanie decyzja co do zastosowania ewentualnych środków zapobiegawczych.

Opisywana sprawa jest pokłosiem innej realizowanej przez policjantów BSW w latach 2007 – 2008, dotyczącej bezprawnego wyprowadzania amunicji i jednostek broni palnej przez funkcjonariuszy garnizonu śląskiego z policyjnych magazynów.

Wówczas już zabezpieczono ponad sto sztuk broni palnej oraz kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji, które w sfałszowanej dokumentacji widniały jako zniszczone. Pojawiające się po tej sprawie sygnały wskazywały, że przedmioty ujawnione przez BSW nie były jedynymi wyprowadzonymi z magazynów. Prowadzone cały czas czynności ostatecznie przyniosły efekt w postaci zebrania materiału wskazującego na możliwość przechowywania broni i amunicji u wskazanych mieszkańców powiatu bielskiego. W ramach postępowania prowadzonego przez katowicką Prokuraturę nie można wykluczyć dalszego ciągu sprawy.

źródło: Biuro Spraw Wewnętrznych KGP
 

Powrót na górę strony