Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Adidas” - człowiek „Rympałka” zatrzymany przez CBŚ

Data publikacji 02.09.2012

Policjanci Centralnego Bura Śledczego KGP zatrzymali 38-letniego Rafała Ł. „Adidas”. Mężczyzna był członkiem grupy „Rympałka” i miał na swoim koncie wiele przestępstw, między innymi napady, handel narkotykami, czy czerpanie korzyści z prostytucji. „Adidas” przez wiele lat ukrywał się za granicą. Teraz wpadł w ręce CBŚ w Bydgoszczy i odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa.

38-letni Rafał Ł. „Adidas” zajmował jedno z topowych miejsc na policyjnej liście osób poszukiwanych, a to za sprawą wielu przestępstw, których się dopuścił na przestrzeni lat. „Adidas” był członkiem grupy „Rympałka”. Kiedy policjanci sukcesywnie zatrzymywali kolejnych członków bandy, Rafałowi Ł. grunt zaczął palić się pod stopami i wtedy postanowił uciec z kraju. To jednak nie był koniec i sprawa poszukiwawcza była cały czas kontynuowana. Z wiedzy funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna przebywał między innymi w Nowej Zelandii. Tam także kontynuował przestępczy proceder, handlował narkotykami, i tam także został zatrzymany. Trafił do więzienia, z którego wyszedł za poręczeniem. Zerwał bransoletkę monitoringu i uciekł do Stanów Zjednoczonych. Także tam wpadł w ręce stróżów prawa i został deportowany z powrotem do Nowej Zelandii, aby odsiedzieć wyrok 12 lat pozbawienia wolności. W 2005 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wystawił za nim list gończy i rozpoczął procedurę poszukiwań międzynarodowych. W 2006 roku „Adidas” w trakcie ekstradycji do Polski, gdzie miał stanąć przed polskim sądem, uciekł na lotnisku w Londynie z konwoju i po raz kolejny podjął próbę ukrycia się. Wtedy sprawą poszukiwawczą zajęli się funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP.

Policjanci sprawdzali każdy trop pojawiający się w dochodzeniu. Dzięki pracy operacyjnej byli coraz bliżej ustalenia miejsca pobytu Rafała Ł. W końcu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego ustalili, że mężczyzna najprawdopodobniej ukrył się w Bydgoszczy. Bardzo dokładnie sprawdzili tę informację i kiedy mieli już stuprocentową pewność, że „Adidas” jest w ustalonym miejscu, przystąpili do akcji. Policjanci zatrzymali go na jednym z parkingów w centrum miasta. Rafał Ł. usiłował jeszcze legitymować się sfałszowanymi dokumentami, jednak nie mogło być mowy o jakiejkolwiek pomyłce i próby zmylenia ich spełzły na niczym. Mężczyzna został natychmiast przewieziony do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Przypomnijmy. Grupa „Rympałka” działała w połowie lat 90-tych na terenie kraju. Miała na swoim koncie wiele przestępstw, między innymi napady, czy czerpanie korzyści z nierządu. Policjanci zwalczający przestępczość zorganizowaną bardzo systematycznie i skutecznie eliminowali członków grupy, a ci stawali przed sądem i otrzymywali wysokie wyroki pozbawienia wolności. Niektórzy z nich jeszcze do dzisiaj odsiadują wyroki. Grupa "Rympałka" dokonała w 1995 roku "napadu stulecia", podczas którego z konwoju z pieniędzmi przestępcy ukradli ponad milion złotych. Rafał Ł. brał też udział w kilku napadach, a w światku przestępczym wsławił się brawurową kradzieżą luksusowego mercedesa z pilnie strzeżonego garażu ambasady Brazylii.

(kj / KWP w Bydgoszczy)

Film „Adidas” - człowiek „Rympałka” zatrzymany przez CBŚ

Opis filmu: CBŚ, zatrzymanie, rympałek

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik „Adidas” - człowiek „Rympałka” zatrzymany przez CBŚ (format flv - rozmiar 2.64 MB)

Powrót na górę strony