Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wskoczyli w nurt rzeki, ratując tonącego

Data publikacji 05.09.2012

Dziś policjanci Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, którzy uratowali tonącego mężczyznę, za swój bohaterski czyn zostali nagrodzeni. Funkcjonariusze, wspólnie z kolegami z komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście, bez wahania wskoczyli do rzeki Brda, gdzie z silnym nurtem zmagał się tonący 37-latek. Gdyby nie Ci policjanci, sprawa mogła mieć tragiczny finał.

Wszystko miało swój początek w czwartek (30.08.2012 r.) około 15:00. Dyżurny policji w Bydgoszczy otrzymał zgłoszenie o topiącym się mężczyźnie. W rejon ulicy Żeglarskiej zostały skierowane najbliższe patrole. Najszybciej na miejsce dotarli policjanci Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście, którzy zauważyli utrzymującego się na wodzie, wołającego o pomoc mężczyznę. Bez chwili wahania dwóch funkcjonariuszy wskoczyło do Brdy, jednak nurt rzeki był tak silny, że nie zdołali dotrzeć do poszkodowanego.

Policjanci nie zrezygnowali: przeszli kilkanaście metrów w górę rzeki, a następnie dopłyneli z nurtem do tonącego i pomagli mu utrzymać się na powierzchni. Ponieważ próby wyciągnięcia z wody przy pomocy gałęzi i liny holowniczej nie dawały rezultatu, kobieta mieszkająca w pobliżu przekazała policjantom parcianą taśmę, dzięki której udało się przyholować do brzegu znajdujące się w rzece osoby. W akcji ratowania tonącego pomagał mundurowym znajdujący się w pobliżu mężczyzna.

Do czasu przybycia karetki pogotowia policjanci udzielali poszkodowanemu pomocy przedmedycznej. Dzięki szybkiej reakcji świadków oraz współdziałaniu policjantów i okolicznych mieszkańców nie doszło do tragedii, a 37-latek trafił pod opiekę lekarską.

Za bohaterską postawę i działanie, które może być wzorem, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy wyróżnił policjantów Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy – sierż. szt. Ireneusza Rżany i asp. Tomasza Grzechulskiego. Natomiast Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy nagrodził policjantów z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście – sierż. Macieja Kikosickiego i st. post. Marcina Piechowskiego.

(KWP w Bydgoszczy / mg)
 

Powrót na górę strony