Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano skradzione sakralia

Data publikacji 06.09.2012

Policjanci odzyskali sakralia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz militaria z okresu II wojny światowej. Dwie osoby podejrzewane o posiadanie skradzionych dóbr zostały zatrzymane. Sprawa wyszła na jaw, kiedy właściciel postanowił sprzedać swój dom i ogłoszenie o sprzedaży zamieścił w internecie, a funkcjonariusze rozpoznali na prezentowanym zdjęciu elementy okiennic skradzionych kilka lat temu w Krakowie.

Zadziwiającego odkrycia dokonano na jednej z posesji na obrzeżach Krakowa. W ogrodzenie posesji wbudowane zostały elementy zabytkowych okiennic pochodzących z fortu Rajsko, skradzione w 2004 roku. Nie było to jedyne „znalezisko” w tej sprawie. Policjanci odnaleźli również zabytkowe sakralia pochodzące z kradzieży dokonanych m.in. w latach 90., w tym figurkę św. Nepomucena skradzioną z Tyńca (figurka tego świętego, chroniącego przed powodziami, a także patrona przepraw miała dla mieszkańców Tyńca nie tylko wartość historyczną ale także sentymentalną – mieszkańcy przekonani o tym, ze bez figurki będą zalewani, próbowali zastąpić ją kopią), a także rzeźbę ryby autorstwa Chromego.Według policjantów prowadzących sprawę sakralia pochodzą z kradzieży dokonanych w  kościołach na terenie całego kraju. Trwa szczegółowe identyfikowanie odzyskanych przedmiotów oraz ustalanie okoliczności kradzieży.

Sprawa wyszła na jaw, kiedy właściciel postanowił sprzedać swój dom i ogłoszenie o sprzedaży zamieścił w internecie – funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, monitorując zasoby interentowe, rozpoznali na prezentowanym zdjęciu elementy okiennic skradzionych kilka lat temu w Krakowie. Przypuszczenia policjantów potwierdził ekspert z zakresu ochrony zabytków.

W sumie trakcie przeszukań prowadzonych na posesjach, przy udziale przedstawiciela konserwatora zabytków, policjanci zabezpieczyli zabytkowe sakralia (m.in. figurki świętych i aniołów, krzyże, rzeźby, świeczniki), których wartość oszacowana została jako bezcenna, o szczególnym znaczeniu dla dóbr kultury, oraz militaria pochodzące z czasów II wojny światowej i inne przedmioty o wartości około 100 tysięcy złotych.

Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za posiadanie pochodzących z kradzieży przedmiotów o szczególnym znaczeniu dla kultury, za co grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze.

(KWP w Krakowie / mg)
 

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.43 MB)

Powrót na górę strony