Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiał konsole do gier

Data publikacji 08.09.2012

Policjanci z Lublina zabezpieczyli 500 GB-towy przenośny dysk twardy - zawierający różnego rodzaju programy do obchodzenia technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier. Funkcjonariusze przejęli także kilkaset pirackich kopii gier i programów komputerowych należących do 36-letniego mężczyzny. Lublinianin ogłaszając się na portalach aukcyjnych oferował usługi polegające na przerabianiu konsol do gier oraz ich sprzedaży z przełamanymi technicznymi zabezpieczeniami. Wstępne straty jakie poniosły firmy szacowane są na kwotę ponad 300 000 zł.

Policjanci zwalczający przestępczość komputerową z KWP w Lublinie weszli do mieszkania 36-letniego mężczyzny. Jak wynikało z ustaleń funkcjonariuszy  Lublinianin od dłuższego czasu zajmował się nielegalnym procederem. Mężczyzna ogłaszał się na różnych portalach aukcyjnych. Oferował usługi polegające na przerabianiu konsol do gier oraz ich sprzedaży z przełamanymi technicznymi zabezpieczeniami, które umożliwiały odtwarzanie pirackich kopii gier. Swoją nielegalną działalność prowadził od początku ubiegłego roku. Policjanci z „Cyberpatrolu” KWP w Lublinie od dłuższego czasu starali się go „namierzyć”, co wcale nie było łatwe. 36-latek logował się do Internetu przy użyciu darmowych punktów dostępu na terenie Lublina tzw. hot-spotów.  Zazwyczaj umawiał się z klientami na terenie miasta. Podczas takiego spotkania w kilka minut łamał zabezpieczenia w urządzeniach i brał pieniądze za usługę. 

W trakcie realizacji policjanci odnaleźli i zabezpieczyli 500 GB-towy przenośny dysk twardy - zawierający różnego rodzaju programy do obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier, kilkaset pirackich kopii gier i programów komputerowych. Ponadto zabezpieczono przerobioną konsolę wraz z kilkudziesięcioma pirackimi grami zapisanymi na karcie pamięci konsoli. Jak ustalono konsola służyła m.in. do szybkiego zgrywania nielegalnego oprogramowania na kartę klienta. Policjanci ustalili, że 36-latek tylko od stycznia do czerwca 2011 r. tj. do momentu zawieszenia kont na jednym z popularnych portali aukcyjnych  sprzedał ponad 50 przerobionych przenośnych konsol do gier, oraz ponad 250 wytworzonych urządzeń do przełamywania technicznych zabezpieczeń w konsolach.

Wstępnie szacowane straty, jakie poniosły firmy w wyniku jego nielegalnej działalności to kwota ponad 300 000 zł.  Dokładana kwota będzie jednak możliwa do ustalenia po badaniach i analizie dysku twardego przez biegłych.


Policjanci przypominają o odpowiedzialności karnej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Osoba, która takie urządzenia posiada, przechowuje lub wykorzystuje ich komponenty podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Źródło:KWP Lublin/pb

Powrót na górę strony