Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za posiadanie i produkcję nielegalnego tytoniu

Data publikacji 10.09.2012

Zabezpieczone blisko 700 kilogramów nielegalnego tytoniu i maszyny do jego produkcji oraz zatrzymane trzy osoby powiązane ze środowiskiem wrocławskich pseudokibiców - to efekt kilku realizacji przeprowadzonych w ostatnim czasie przez policjantów Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Izby Celnej i Straży Granicznej, w ramach specjalnej grupy powołanej do tej sprawy. Straty na szkodę Skarbu Państwa, powstałe w wyniku nielegalnego procederu, szacuje się na kwotę blisko pół miliona złotych.

Policjanci Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, razem z funkcjonariuszami Izby Celnej i Straży Granicznej, realizując działania w ramach specjalnie powołanej grupy, przeprowadzili w ostatnim czasie kilka realizacji ukierunkowanych na osoby wywodzące się ze środowiska pseudokibiców.
 
W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze przechwycili łącznie blisko 700 kilogramów tytoniu bez polskiej akcyzy oraz zatrzymali trzy osoby zajmujące się nielegalnym procederem związanym z produkcją tytoniu. Działania przeprowadzone zostały na terenie trzech powiatów: wrocławskiego, trzebnickiego i oławskiego.
 
Funkcjonariusze zabezpieczyli tytoń na jednej z prywatnych posesji w powiecie trzebnickim, gdzie odbywała się produkcja, oraz w magazynie, zorganizowanym w garażu na terenie jednej z wrocławskich dzielnic. Ponadto funkcjonariusze przechwycili kilka transportów nielegalnie wyprodukowanego tytoniu.
 
Zabezpieczono maszyny do cięcia, wagi elektroniczne, maszyny do suszenia, aromaty wykorzystywane przy produkcji, worki do pakowania oraz tytoń w postaci liści oraz rozdrobniony. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni i kobieta to mieszkańcy Wrocławia i okolic, w wieku od 30 do 40 lat. Wszyscy oni są powiązani ze środowiskiem wrocławskich pseudokibiców. Jak ustalili policjanci, nielegalny tytoń trafiał głównie na targowiska. Funkcjonariusze nie wykluczają też, że był rozprowadzany w środowisku.  
 
Wartość strat  na szkodę Skarbu Państwa, w związku z tym nielegalnym procederem, szacuje się na kwotę blisko pół miliona złotych. Wartość zabezpieczonego w tej sprawie mienia - maszyn, tytoniu oraz pojazdu, należącego do podejrzanych - to blisko 170 tys. złotych.
 
Zatrzymani, którzy usłyszeli już w tej sprawie zarzuty, za czyny, o które są podejrzani, odpowiedzą przed sądem. W świetle kodeksu karno-skarbowego, grozić im kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności a także wysokie kary finansowe.  

(KWP we Wrocławiu / mg)
 

Film Zatrzymani za posiadanie i produkcję nielegalnego tytoniu

Opis filmu: nielegalny tytoń

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za posiadanie i produkcję nielegalnego tytoniu (format flv - rozmiar 9.05 MB)

Powrót na górę strony