Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyróżnieni za wzorową służbę

Data publikacji 11.09.2012

Pierwszy Zastępca komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Jan Lach, w imieniu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, wyróżnił na odprawie służbowej kierownictwa ośmiu funkcjonariuszy opolskiego garnizonu. Dwóch z nich za realizację sprawy dot. nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji oraz handlu narkotykami, czterech za profesjonalizm przy zatrzymaniu sprawców rozboju z użyciem broni palnej i dwóch za ratowanie ludzkiego życia.

Dwaj policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Opolu zostali wyróżnieni za zaangażowanie w realizację sprawy  z  17 sierpnia 2012 roku. Funkcjonariusze zatrzymali wtedy podejrzewanego o nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji oraz handel narkotykami 26-letniego mieszkańca Krapkowic. W wyniku penetracji przyległego terenu funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli broń palną krótką z magazynkiem i dwie sztuki amunicji. W trakcie przeszukań pomieszczeń mieszkalnych kryminalni zabezpieczyli też osiem sztuk amunicji ostrej. Sąd w Strzelcach Opolskich  aresztował podejrzanego na trzy miesiące.

Nagrodzeni zostali również czterej funkcjonariusze z Dobrodzienia – dyżurny, dzielnicowy i dwóch kryminalnych. Po otrzymaniu informacji (22.08.2012 r.) o rozboju z użyciem broni palnej w kantorze w Dobrodzieniu natychmiast rozpoczęli działania. W trakcie pościgu w miejscowości Ciasna (pow. lubliniecki) policjanci z Dobrodzienia, przy współudziale policjantów z Lublińca, zatrzymali dwóch sprawców tego rozboju poruszających się motocyklem. Z kantoru skradziono wówczas 43 000 złotych oraz 350 €. Skradzione mienie odzyskano w całości. Na szczególne uznanie zasługuje postawa detektywa Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Dobrodzieniu, który będąc pierwszym w rejonie miejsca przestępstwa i widząc uciekających z kantoru sprawców, mimo wymierzonej w jego kierunku przez jednego ze sprawców broni palnej,  podjął właściwą decyzję i oddał strzał, raniąc przestępcę i uniemożliwiając mu tym samym użycie broni. Do zatrzymania uciekających sprawców rozboju przyczynił się również dyżurny asp. szt. Artur Kajkowski, który w bardzo profesjonalny i właściwy sposób koordynował działania pościgowe.

Na uznanie zasługuje też postawa policjantów z Brzegu. St. sierż. Paweł Rosiński i st. sierż. Michał Kleszcz,  25 sierpnia 2012 skierowani zostali na ulicę Wyspiańskiego, gdzie na klatce schodowej zapaliły się śmieci i doszło do zadymienia budynku. Ponieważ na miejscu nie byto jeszcze straży pożarnej funkcjonariusze podjęli decyzję  o natychmiastowej ewakuacji mieszkańców. Narażając własne życie i zdrowie policjanci rozpoczęli wyprowadzanie na zewnątrz osób mieszkających w budynku. W trakcie sprowadzania 80-letniej kobiety st. sierż. Michał Kleszcz poczuł się słabo i wrócił się do mieszkania, gdzie przy otwartym oknie oczekiwał na pomoc. Natomiast st. sierż. Paweł Rosiński wyprowadził kobietę na zewnątrz posesji. Z powodu gęstego zadymienia klatki sierż. Rosiński nie był w stanie wrócić po kolegę. Natychmiast o zdarzeniu powiadomił dyżurnego KPP Brzeg oraz dowódcę przybyłej na miejsce drużyny straży pożarnej. Jeden ze strażaków, wykorzystując drabinę,  sprowadził st. sierż. Michała Kleszcza na dół, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy medycznej i przewieziono do szpitala.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu pogratulował policjantom wzorowej postawy i wręczył im pamiątkowe listy gratulacyjne. Funkcjonariusze otrzymali także nagrody pieniężne.

(KWP w Opolu / mg)


 

Powrót na górę strony