Prawie 54 tysiące mniej przestępstw
Prawie 54 tysiące mniej wszystkich przestępstw, ponad 40 tysięcy mniej przestępstw kryminalnych, czyli tych najcięższych i najbardziej dolegliwych społecznie, przy jednoczesnym wzroście skuteczności ścigania sprawców przestępstw – tak najogólniej można podsumować siedem miesięcy tego roku.
Pierwsze siedem miesięcy tego roku to kolejny już spadek przestępczości w Polsce. Kolejny już raz odnotowano spadek ogólnej liczby przestępstw - o prawie 54 tys. oraz o ponad 40 tys. wszystkich przestępstw kryminalnych. Mniej było rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych (spadek o prawie 4 tys. przestępstw), w tym także rozbojów z bronią bądź niebezpiecznym narzędziem (spadek o 673 przestępstwa). Tych ostatnich jeszcze 6 lat temu było prawie trzykrotnie więcej aniżeli obecnie. Od stycznia do lipca odnotowano także mniej kradzieży (spadek o prawie 17,5 tys.) i kradzieży z włamaniem (spadek o ponad 15,5 tys. przestępstw) oraz kradzieży samochodów (ponad 5,5 tys. przestępstw mniej). To właśnie te przestępstwa należały przez wiele lat do najbardziej uciążliwych społecznie. Od stycznia do lipca 2007 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stwierdzono nieznacznie więcej zabójstw (wzrost o 33 przestępstwa), przy czym - jak wynika z analizy tego rodzaju przestępczości - z roku na rok zmniejsza się liczba tego typu przestępstw popełnionych na tle rabunkowym, czy też seksualnym, wzrasta natomiast liczba zabójstw popełnionych na tle nieporozumień rodzinnych z alkoholem w tle.
O 450 mniej wszczęto postępowań w sprawach bójek i pobić stwierdzając jednakże o 4,5 proc. większą liczbę przestępstw stwierdzonych. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że policjanci w trakcie swojej pracy udowadniają pojedynczym sprawcom popełnienie kilku, bądź większej liczby przestępstw. Niestety tu również mamy wielokrotnie do czynienia z przestępstwami popełnianymi pod wpływem alkoholu.
W omawianym okresie prawie dwukrotnie wzrosła liczba ujawnionych przestępstw korupcyjnych (tych stwierdzono 6564). Tu aktywność policjantów zajmujących się tego rodzaju przestępczością z roku na rok jest coraz większa.
Lepsze rozpoznanie środowisk dealerów narkotyków przez policjantów oraz częstsze kontrole wytypowanych miejsc skutkują ujawnieniem większej liczby przestępstw narkotykowych (44.233) oraz zatrzymywaniem większej liczby sprawców takich przestępstw (zatrzymano 18.289 podejrzanych, w tym 1.977 osób nieletnich).
W przypadku wszystkich wyżej wspomnianych kategorii przestępstw nastąpił wzrost skuteczności ich ścigania. Ogółem, biorąc pod uwagę wszystkie przestępstwa, wskaźnik wykrywalności wynosił 67,4 proc. (wzrost o 3,5%). Szczególnie widoczne są efekty pracy policjantów zwalczających przestępczość kryminalną. Kolejny już raz odnotowano tu kilkuprocentowy wzrost wykrywalności. Obecnie wynosi on 53,7 proc. Od początku roku policjanci zatrzymali 327.116 podejrzanych (co dziewiąty podejrzany to osoba nieletnia), odzyskali mienie o wartości ponad 131 mln zł i zabezpieczyli przedmioty pochodzące z przestępstw o wartości ponad 260 mln.
Poprawie uległa w tym czasie także sytuacja na drogach, co prawda liczba przestępstw drogowych spadała nieznacznie, ale już liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w ostatnich miesiącach jest mniejsza nawet o 25 proc.