Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzeżenie o zatruciach alkoholem metylowym

Data publikacji 14.09.2012

Z Republiki Czeskiej napływają do naszego kraju informacje o zatruciach wielu osób wywołanych przez alkohol metylowy. Policjanci ostrzegają przed kupnem i spożyciem alkoholu niewiadomego pochodzenia. Do tej pory w Czechach zmarło 18 osób, a 24 osoby są hospitalizowane – ich stan jest ciężki i zagrażający życiu.

W związku z sytuacją na terytorium Republiki Czeskiej, rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia, wprowadzono zakaz sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 30 procent na targowiskach oraz w małych punktach sprzedaży np. w kioskach. Jednocześnie przestrzega się przed spożywaniem alkoholu nieznanego pochodzenia, a zwłaszcza alkoholu, którego butelki nie posiadają znaków akcyzy.

Dotychczas nie zostało ustalone źródło pochodzenia skażonego alkoholu.  Ustaleniem pochodzenia tej trucizny zajmuje się Policja Republiki Czeskiej, Służba Celna, Straż Pożarna, Sanepid oraz inne właściwe służby. Brak jest informacji potwierdzających, aby alkohol metylowy pochodził z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Osoby, które uległy zatruciu alkoholem metylowym w Republice Czeskiej pochodziły między innymi z rejonów: Ostravy, Havířova, Orlově, Rychvaldu, Komorní Lhotky, Bohumína, Bílovce, Opavy, Bruntáu i Krnova na terenie Województwa Moravskoslezkěho, graniczącego z Polską.

Policja czeska przekazała zdjęcia z wzorami etykiet alkoholi, jakie posiadały zabezpieczone butelki z zawartością alkoholu metylowego, które publikujemy poniżej.

(KWP w Opolu / mj)
 

Powrót na górę strony