Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesne metody kryminalistyczne

Data publikacji 19.09.2012

W dniu 17 września 2012 roku w Akademii Policji im. Stefana Wielkiego w Kiszyniowie w Mołdawii rozpoczęło się 4-dniowe seminarium dla przedstawicieli mołdawskich organów ścigania z zakresu nowoczesnych metod kryminalistycznych.

Szkolenie to jest realizowane przez polskich ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w ramach trzeciego z czterech komponentów tematycznych projektu pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości. Koordynatorem projektu jest  Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Podobnie jak poprzednie seminaria realizowane w ramach tego projektu w Mołdawii spotkanie przyjęło formę wykładów teoretycznych dla 20 ekspertów kryminalistyki
i przedstawicieli średniego szczebla zarządzania. Uczestnicy reprezentują zarówno centralne, jak i terenowe jednostki kryminalistyczne.

Seminarium ma na celu zapoznanie beneficjentów m.in. z wykorzystaniem kryminalistyki w polskiej Policji oraz projektami prowadzonymi przez Instytut Badawczy CLKP. Przedstawione zostaną także bazy danych CLKP ze szczególnym uwzględnieniem bazy danych zawierającej profile DNA. Należy nadmienić, że mołdawska Policja nie posiada jeszcze takiej bazy danych, a obecnie trwają prace nad jej stworzeniem. Zgodnie
z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez beneficjenta podczas spotkania omówione zostaną ślady daktyloskopijne i biologiczne oraz sposoby ich zabezpieczania na miejscu zdarzenia. Spotkanie to stanowi również doskonałą okazję do wymiany doświadczeń.

W dniu 18 września polscy eksperci mieli okazję zwiedzić laboratorium kryminalistyczne umiejscowione w MSW Mołdawii i zapoznać się z warunkami i metodami pracy, a także ze sprzętem wykorzystywanym przez mołdawskich kolegów.

W świetle zachodzących w MSW Mołdawii przemian dotyczących całości struktury policyjnej, jak również w związku z ogromnym zainteresowaniem beneficjenta polskimi rozwiązaniami z zakresu kryminalistyki, co zostało zasygnalizowane podczas lipcowego panelu otwierającego, istnieje realna szansa na wykorzystanie przez mołdawską Policję polskich doświadczeń i nawiązanie bliższej współpracy w tej dziedzinie.

Z uwagi na podobną ścieżkę przemian politycznych i administracyjnych, polskie doświadczenia będą wyjątkowo cenne dla Mołdawii dążącej do poprawy  bezpieczeństwa wewnętrznego. Ponadto wysoki poziom reprezentowany przez polską Policję oraz uznanie, jakim cieszą się polscy eksperci w Unii Europejskiej i na świecie będą gwarantem właściwego przeszkolenia reprezentantów Mołdawii z dziedzin objętych projektem.
 

(BMWP KGP / pt)

Powrót na górę strony