Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejęli 260 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Data publikacji 20.09.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Katowicach przejęli blisko 260 tys. sztuk papierosów, bez wymaganych polskich znaków akcyzy, pochodzących z przemytu. Jak szacują śledczy, straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenie podatkowego oszacowano na kwotę ponad 210 tys. zł. Funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby, które usłyszały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej, na jednym z parkingów niestrzeżonych w rejonie Sosnowca, zatrzymali do kontroli mercedesa. Podczas przeszukania pojazdu funkcjonariusze ujawnili blisko 250 tys. szt. papierosów opatrzonych białoruskimi banderolami. Policjanci zabezpieczyli również 2 jednostki broni gazowej oraz kij bejsbolowy, które posiadał bez wymaganego zezwolenia w swoim samochodzie jeden z zatrzymanych mężczyzn.

Do wyjaśnienia sprawy zatrzymano w sumie trzy osoby w wieku od 26 do 42 lat. Dostawca nielegalnych papierosów oraz dwóch jego odbiorców usłyszeli już zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Przy zatrzymanych ujawniono również około 80 tys. złotych, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien. Na podstawie zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego zatrzymani odpowiedzą za przechowywanie i wprowadzanie do obrotu handlowego papierosów bez polskich oznaczeń akcyzy.

Kilka dni później w trakcie dalszych czynności, w Katowicach został zatrzymany kolejny handlarz nielegalnym towarem akcyzowym. Podczas przeszukania użytkowanych przez niego garaży zabezpieczono ponad 14 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 19 tys. sztuk nielegalnych papierosów. 56-letni mieszkaniec Sosnowca również usłyszał zarzut z kodeksu karnego skarbowego za przechowywanie i wprowadzanie do obrotu handlowego papierosów bez polskich oznaczeń akcyzy.

Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat 3 oraz dotkliwe kary finansowe, związane ze skarbowym wymiarem popełnionego przestępstwa. Sprawy nadzoruje Prokuratura Rejonowa Sosnowiec Północ w Sosnowcu oraz Prokuratura Rejonowa Katowice Zachód w Katowicach.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony