Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano liderów zorganizowanej grupy przestępczej

Data publikacji 25.09.2012

Czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym trzech stanowiących jej ścisłe kierownictwo, zatrzymali w Nowym Sączu policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Grupa trudniła się handlem bronią, wymuszeniami rozbójniczymi, a przede wszystkim udzielaniem pożyczek na wysoki procent. Z szacunków wynika, że pokrzywdzonych przez taką jej działalność może być nawet kilkaset osób. Decyzją sądu wszyscy zatrzymani trafili na trzy miesiące do aresztu. Planowane są kolejne zatrzymania.

Liderzy rozbitej grupy działali na sądeckim rynku od co najmniej 10 lat. Handlowali m.in. bronią i amunicją, a specjalizowali się zwłaszcza w udzielaniu pożyczek osobom znajdującym się w trudnym położeniu, a następnie narzucaniu wysokich odsetek praktycznie uniemożliwiających spłatę powstałego w ten sposób zadłużenia. Rekordziści, o których wiedzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, pożyczali kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, by wraz z odsetkami być zmuszonym do spłaty nawet 20-krotnej wartości długu. W wielu przypadkach powodowało to brak możliwości spłaty, co z kolei skutkowało pobiciami, groźbami kierowanymi wobec rodzin dłużników czy zaborem pojazdów. Członkowie grupy byli w swych działaniach bardzo brutalni. Niejednokrotnie ich ofiary uciekały przed nimi za granicę, znane są również przypadki podejmowania prób samobójczych. Z szacunków wynika, że pokrzywdzonych przez taką działalność przestępczą gangu może być nawet kilkaset osób.

Grupa była bardzo hermetyczna i w wysokim stopniu zorganizowana, co w znacznym stopniu uniemożliwiało podejmowanie wobec jej członków jakichkolwiek działań. Żmudna i wytrwała praca policjantów Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, doprowadziła jednak do zgromadzenia materiału dowodowego, który dał podstawy do zatrzymania najważniejszych członków rozpracowywanego gangu. W efekcie działań przeprowadzonych 19 września br. w ręce funkcjonariuszy CBŚ i Straży Granicznej wpadło trzech mężczyzn w wieku od 40 do 55 lat, stanowiących ścisłe kierownictwo grupy. Podejrzani zostali zatrzymani jednocześnie, na starosądeckim rynku oraz w dwóch mieszkaniach w Nowym Sączu, z zaskoczenia, gdyż istniało ryzyko, że mogą oni posiadać broń palną i będą próbowali stawiać opór. Czwarty członek grupy, 30-letni mężczyzna, wpadł następnego dnia w swoim miejscu zamieszkania w Nowym Sączu. Przy zatrzymanych znaleziono m.in. kije bejsbolowe, maczety, kajdanki, pałki teleskopowe. Zabezpieczono również cztery jednostki broni krótkiej, m.in. typu Glock czy Smith & Wesson wraz z ostrą amunicją. Ponadto w mieszkaniach podejrzanych znaleziono łącznie około 200 różnego rodzaju dokumentów tożsamości, m.in. dowodów osobistych, paszportów, stanowiących dla przestępców zabezpieczenie i kaucję na wypadek niespłacenia długów przez zaciągających pożyczki. Jeden z zatrzymanych gotówkę w wysokości około 100 tysięcy złotych oraz kilkadziesiąt dowodów osobistych woził w swoim samochodzie, oficjalnie służącym mu jako taksówka.
   
Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze, samochody, motocykle oraz quady na łączną kwotę około 600 tys.zł.
   
Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Sączu wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Sprawa jest rozwojowa, a policjanci planują kolejne zatrzymania.

(CBŚ KGP / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.58 MB)

Powrót na górę strony