Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Falkon” udawał niepełnosprawnego, aby uniknąć zatrzymania

Data publikacji 27.09.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP zatrzymali 38-letniego Marka L., ps. Falkon. Sądy okręgowy i rejonowy w Kaliszu wydały za nim Europejski Nakaz Aresztowania i list gończy w związku z przestępstwami, jakie miał na koncie. Mężczyzna był poszukiwany między innymi za groźby karalne, fałszowanie pieniędzy, rozboje i wymuszenia rozbójnicze.

Policjanci Wydziału Operacji Pościgowych CBŚ KGP od kilku miesięcy poszukiwali 38-letniego Marka L., ps. Falkon. Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i listem gończym. Z informacji Centralnego Biura Śledczego wynika, że Marek L. rozpoczął swoją przestępczą karierę kilka lat temu w Kaliszu. Początkowo zajmował się kradzieżami, wymuszeniami i groźbami karalnymi. Był także członkiem zorganizowanej grupy przestępczej, która wywodziła się z terenu Kalisza. Banda zajmowała się podrabianiem pieniędzy i wprowadzaniem ich do obrotu. Kiedy policjanci po kolei zatrzymywali członków grupy, „Falkon” postanowił uciec i ukryć się w bezpiecznym miejscu. Wtedy, w 2009 roku, Sąd Rejonowy w Kaliszu wydał za nim list gończy. Dzięki pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna może ukrywać się za granicą – dlatego Sąd Okręgowy w Kaliszu, w 2010 roku, wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Policjanci wydziału pościgowego, którzy zajęli się tą sprawą bardzo dokładnie sprawdzali każdą informację, która pojawiała się w sprawie „Falkona”. W końcu ustalili, że mężczyzna może przebywać na terenie naszej stolicy. Wtedy śledztwo nabrało tempa.

Marek L. został zatrzymany w policyjnej zasadzce w centrum Warszawy. Jeszcze w trakcie zatrzymania „Falkon” udawał osobę psychicznie chorą, która w wyniku wypadku straciła pamięć oraz częściwo wzrok. Myślał, że dzięki temu uda mu się zmylić policjantów Centralnego Biura Śledczego. Ale w tym przypadku nie mogło być mowy o pomyłce – funkcjonariusze mieli stuprocentową pewność, że to właśnie Marek L. Mężczyzna natychmiast został przewieziony do policyjnego aresztu i teraz stanie przed obliczem sądu.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy z „pościgowego”, „Falkon” głównie ukrywał się na terenie krajów Unii Europejskiej. Za każdym razem, kiedy zmieniał miejsce pobytu, zacierał za sobą ślady. 

kj

Powrót na górę strony