W Warszawie i najbliższej okolicy coraz bezpieczniej
Spadek ogólnej liczby przestępstw o ponad 8.000 (mniej o 12,7 proc.) i wzrost o blisko 5 proc. skuteczności ścigania to efekt pracy policjantów stołecznego garnizonu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. Mniej przestępstw kryminalnych o 14,2 proc. oznacza, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego ponad 7.500 osób nie padło ofiarą przestępstwa.
Mniej było rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych – tu nastąpił spadek o prawie 1 tys. przestępstw (spadek o 36,3proc.) w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. Od stycznia do lipca odnotowano także mniej kradzieży (spadek o prawie 3 tys.) i kradzieży z włamaniem (spadek o ponad 2,2 tys. przestępstw). To właśnie te przestępstwa należały przez wiele lat do najbardziej uciążliwych społecznie.
Od stycznia do lipca 2007 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stwierdzono nieznacznie więcej zabójstw (wzrost o 2 przestępstwa), przy czym - jak wynika z analizy tego rodzaju przestępczości - z roku na rok zmniejsza się liczba tego typu przestępstw popełnionych na tle rabunkowym, czy też seksualnym, wzrasta natomiast liczba zabójstw popełnionych na tle nieporozumień rodzinnych z alkoholem w tle.
Lepsze rozpoznanie środowisk dealerów narkotyków przez policjantów oraz częstsze kontrole wytypowanych miejsc skutkują ujawnieniem większej liczby przestępstw narkotykowych (3077) oraz zatrzymywaniem większej liczby sprawców takich przestępstw (zatrzymano 2 142 podejrzanych, w tym 158 osób nieletnich).
W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy liczba kradzieży samochodów spadła aż o 37,2 proc. do 2142 przy ponad dwukrotnym wzroście wykrywalności. Jeszcze pięć lat temu w tym samym okresie skradziono ponad 7 300 aut, a skuteczność ścigania była ponad 5 razy niższa.
Większa liczba przestępstw gospodarczych (wzrost o 0,6proc. przy 87,1 proc. wykrywalności) przekłada się na wzrost ich ujawniania, co świadczy też o większej aktywności policjantów.
Poprawia się także sytuacja na drogach. Na terenie działania KSP liczba przestępstw drogowych spadła w tym roku o 15,3 proc., a w 99 proc. zdarzeń drogowych policjanci ustali sprawców. Ten stan rzeczy potwierdzają przeprowadzone w czerwcu badania OBOP-u – tylko 22 proc. mieszkańców upatruje zagrożenia w brawurowo jeżdżących kierowcach i to w aglomeracji o największej ilości zarejestrowanych pojazdów, dla porównania w województwie lubuskim aż 46 proc. boi się "piratów drogowych".
Skuteczne działania policji dobrze obrazują opinie warszawiaków. W losowym badaniu obejmującym 412 osób dzwoniących na numery alarmowe (997 i 112), aż 96,1 proc. dobrze oceniło kulturę interweniujących policjantów – 87,6 proc. pozytywnie oceniło chęć udzielania pomocy przez funkcjonariuszy.
Poprawia się także sytuacja stołecznych policjantów. Decyzją kierownictwa KSP większe uprawnienia, a także co za tym idzie większe pieniądze na wzrost uposażenia policjantów otrzymali komendanci rejonowi i powiatowi policji. Dziś to właśnie oni mogą dowolnie kształtować płace policjantów, wyróżniając tym samym najlepszych funkcjonariuszy.