Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani prezesi

Data publikacji 09.10.2012

Policjanci zwalczający korupcję zatrzymali prezesa jednej z katowickich spółdzielni mieszkaniowych oraz jego dwóch zastępców. Mężczyźni są podejrzani o przyjmowanie łapówek i pranie brudnych pieniędzy. Zatrzymani od 2007 roku przyjęli korzyści majątkowe na łączną kwotę 1 mln 350 tys. zł.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach zatrzymali prezesa oraz dwóch zastępców jednej z katowickich spółdzielni mieszkaniowych. Jak ustalili śledczy, mężczyźni od 2007 do 2011 roku przyjęli łącznie 1 mln 350 tys. złotych łapówek, w zamian za preferencyjne traktowanie firm wykonujących usługi w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Środki pochodzące z przestępstwa legalizowane były poprzez zawieranie fikcyjnych umów oraz wystawianie faktur VAT na jedną z firm.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Katowic w wieku 58, 67 i 70 lat. Są oni podejrzani o przyjmowanie łapówek oraz pranie brudnych pieniędzy. Mężczyźni częściowo przyznali się do postawionych zarzutów. Wobec podejrzanych nadzorujący postępowanie prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód zastosowali środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie po 10 tys. złotych, dozory policyjne oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli mienie na kwotę około 630 tys. zł. Za przestępstwa o charakterze korupcyjnym podejrzanym grozi do 5 lat więzienia, a za przestępstwo prania brudnych pieniędzy do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Przypominamy, że osoby wręczające łapówki ponoszą również odpowiedzialność karną. Mogą jej uniknąć tylko i wyłącznie w przypadku jeśli zawiadomią o tym fakcie organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa, zanim przedstawiciele prawa sami się o tym dowiedzą (art. 296a par. 5 k.k.).

(KWP w Katowicach / mj)

Film Zatrzymani prezesi

Opis filmu: łapówki, korupcja, pranie brudnych pieniędzy

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani prezesi (format flv - rozmiar 3.06 MB)

Powrót na górę strony