Nowoczesne techniki szkolenia – kontynuacja drugiego komponentu tematycznego w projekcie pomocowym dla Mołdawii
8 października br. w Komendzie Głównej Policji w Warszawie rozpoczęło się 4-dniowe seminarium dla przedstawicieli mołdawskich organów ścigania z zakresu nowoczesnych technik szkolenia. Spotkanie zainaugurował Ambasador Republiki Mołdawii – Pan Iurie Bodrug oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Andrzej Rokita. Strona mołdawska złożyła serdeczne podziękowania na ręce nadinsp. Marka Działoszyńskiego, Komendanta Głównego Policji, za zaangażowanie polskiej Policji w rozwój współpracy bilateralnej z Policją Republiki Mołdawii.
W spotkaniu bierze udział ośmiu przedstawicieli mołdawskiej Policji reprezentujących Akademię Policji im. Stefana Wielkiego, Komisariaty Policji poszczególnych dzielnic Kiszyniowa oraz Policję graniczną. W pierwszym dniu, oprócz uczestników ze strony mołdawskiej oraz ekspertów, w spotkaniu uczestniczyło kierownictwo Biur KGP zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia: Zastępca Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP – nadkom. Irmina Adamska oraz Zastępca Biura Kadr i Szkolenia KGP - insp. Tomasz Szankin.
Polscy eksperci z Biura Kadr i Szkolenia KGP, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP realizują to szkolenie w ramach drugiego z czterech komponentów tematycznych projektu pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości. Wśród grona ekspertów znaleźli się tak znakomici prelegenci jak starsi wykładowcy WSPol w Szczytnie: nadinsp. w st. spoczynku Tadeusz Budzik – były Komendant Główny Policji oraz nadinsp. w st. spoczynku Ferdynand Skiba – były Zastępca Komendanta Głównego Policji.
Koordynatorem projektu jest Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.
Spotkanie składa się z części teoretycznej realizowanej w ciągu pierwszych dwóch dni w Komendzie Głównej Policji oraz części praktycznej polegającej na realizacji szeregu wizyt studyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach podlegającym pod CSP w Legionowie, Komendzie Stołecznej Policji oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie.
Tematyka szkolenia obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych przede wszystkim z profilami szkół policyjnych oraz ze szkolnictwem wyższym w polskiej Policji, przy czym Centrum Szkolenia Policji zostanie zaprezentowane najpełniej podczas wizyty studyjnej. Ponadto poruszane tematy obejmują kwestie związane z pracą psychologów policyjnych, opiniowaniem policjanta, opracowywaniem programu szkolenia i doskonalenia zawodowego, szkoleniem kadry kierowniczej Policji, a także ze współpracą międzynarodową w ramach CEPOL.
Spotkania realizowane w ramach projektu dla Mołdawii pokazują wyraźnie, że strona mołdawska jest żywo zainteresowania podtrzymaniem współpracy z polską Policją, na co niewątpliwie ma wpływ podobna ścieżka przemian politycznych i administracyjnych w obu krajach oraz wysoki poziom reprezentowany przez polskich ekspertów.
Strona mołdawska na ręce nadinsp. Marka Działoszyńskiego, Komendanta Głównego Policji złożyła serdeczne podziękowania za zaangażowanie polskiej Policji w rozwój współpracy bilateralnej z Policją Republiki Mołdawii.
(BMWP KGP / mw)