Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napad, którego nie było

Data publikacji 10.10.2012

Buscy kryminalni zatrzymali dwóch mieszkańców Tarnowa w wieku 27 i 31 lat. Mężczyźni zaaranżowali rozbój, chcąc przywłaszczyć pieniądze jednej z tarnowskich firm. Stróżom prawa zgłosili fikcyjne przestępstwo. Niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia na pomoc, rzekomo napadniętemu, 31-latkowi udali się mundurowi. Jednak, już na miejscu zdarzenia, śledczy mieli wątpliwości co do autentyczności zgłoszonego zajścia. Ich przypuszczenia potwierdziły się. Okazało się, że do przestępstwa rozboju nie doszło. Zatrzymanym grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W ostatni poniedziałek koło południa policjanci otrzymali zgłoszenie o napadzie na 31-letniego tarnowianina. Mężczyzna zawiadomił, że przy drodze krajowej nr K 73, w miejscowości Szczeglin, został napadnięty, pobity i okradziony przez nieznanego sprawcę. Ponadto sprawca miał podczas przestępstwa posługiwać się przedmiotem przypominającym broń palną. Łupem napastnika miało paść 31 900 złotych oraz telefon komórkowy. Jak się później okazało, obaj mężczyźni próbowali w ten sposób przywłaszczyć pieniądze, stanowiące własność jednej z tarnowskich firm, którymi dysponował starszy z zatrzymanych.

Policyjni specjaliści natychmiast po zgłoszeniu przystąpili do działania. Sprawa została drobiazgowo zbadana pod kątem ujawnienia i wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia. Gdy wyniki pracy wykluczyły możliwość popełnienia rozboju, wtedy stało się oczywiste, że mamy do czynienia z fikcyjnym zawiadomieniem, co stanowi przestępstwo. Po zebraniu materiału dowodowego funkcjonariusze zatrzymali sprawcę zgłoszenia i jego wspólnika. Stróże prawa odzyskali większość z przywłaszczonych pieniędzy oraz telefon.

Dzisiaj zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury. Za przywłaszczenie powierzonych pieniędzy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Za składanie fałszywych zeznań za kratkami można spędzić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / mg)

Powrót na górę strony