Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano paliwową grupę przestępczą

Data publikacji 16.10.2012

Policjanci ze Szczecina zlikwidowali grupę przestępczą handlującą lewym paliwem. Kilku mężczyzn usłyszało zarzuty prania brudnych pieniędzy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Czterech z nich trafiło do aresztu - wśród nich jest odpowiedzialny za kierowanie grupą, za co został obciążony dodatkowymi zarzutami. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Z postępowania prowadzonego przez Wydział Dochodzeniowo Śledczy i Przestępczości Gospodarczej KWP w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wynika, że grupa zajmowała się nielegalnym obrotem paliwa. Kupowała olej opałowy, który następnie był odbarwiany i dystrybuowany na terenie całego kraju jako pełnowartościowy olej napędowy. Przestępcy do swojej działalności wykorzystali nazwę działającej od 10 lat innej firmy paliwowej i sfałszowali dokumenty umożliwiające podjęcie działalności gospodarczej.

Fałszywa firma działała do 2009 do 2010 r. W tym czasie do dystrybucji została sprzedana taka ilość paliwa, że skarb państwa na samej akcyzie stracił około 5 mln złotych. Zakupiony olej opałowy za pośrednictwem wynajętych firm transportowych trafiał do miejsca, gdzie prowadzone było nielegalne odbarwianie. Potem dalej dystrybuowany był jako pełnowartościowy olej napędowy.

Fałszywa firma została namierzona w 2010 r. po kontroli dokumentów w legalnie działającej firmie paliwowej. Wtedy wyszło na jaw, że funkcjonuje inna firma dostarczająca paliwo posługująca się tą samą nazwą.

Zostało wszczęte postępowanie, w trakcie którego policjanci skrupulatnie zbierali dokumenty i powoli docierali do sprawców. Okazało się, że osoba, której nazwisko figurowało w podrobionych dokumentach, jest podstawiona, a działaniami grupy kierował kto inny.

Policjanci z KWP w Szczecinie przeprowadzili zatrzymania w kilku miejscach kraju. W sumie związku ze sprawą zatrzymano pięć osób w wieku od 29 do 56 lat. Pod koniec zeszłego tygodnia zatrzymany został ostatni z wytypowanych na tym etapie postępowania sprawców, który po przedstawieniu zarzutów, podobnie jak trzech innych, trafił do aresztu.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony