Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jaworski policjant wyróżniony medalem „Nauczyciel Kraju Ojczystego”

Data publikacji 17.10.2012

Policjant z Jawora jest jedynym w kraju funkcjonariuszem mogącym poszczycić się medalem „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Wyróżnienie to podinspektor Leszek Drabczyk odebrał w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej - otrzymują je osoby, które angażują się społecznie i uczą, również „poza ławką szkolną".

16 października 2012 r. w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia medali „Nauczyciela Kraju Ojczystego”. Zostały one przyznane z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego już po raz drugi. Pośród odznaczonych osób znalazł się podinspektor Leszek Drabczyk z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Warto podkreślić, że do tego prestiżowego grona należy jedynie 98 osób w całej Polsce, a jaworski funkcjonariusz jest jedynym policjantem w kraju mogącym poszczycić się takim tytułem.

Medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego” to wyróżnienie przyznawane dla osób, które angażują się społecznie i uczą, również „poza ławką szkolną". Dzięki ich zaangażowaniu i pasji krajoznawcza przygoda młodych ludzi połączona jest z głębokim rozumieniem dzisiejszych i przyszłych potrzeb nie tylko regionów, ale i całego kraju. Na tegorocznej liście osób wyróżnionych znalazły się osoby prowadzący systematyczną działalność edukacyjno-wychowawczą na rzecz dzieci i młodzieży mającą na celu upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki.

Podinspektor Leszek Drabczyk na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Jaworze. Jest wielkim miłośnikiem turystyki i pieszych wędrówek, a także jednym z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy jaworskiej komendy legitymującym się 30-letni stażem pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że umiejętnie potrafi łączyć pracę zawodową z działalnością społeczną. Jako ekspert do spraw nieletnich na co dzień zajmuje się młodzieżą trudną, z rodzin zagrożonych i patologicznych. Jest autorem szeregu programów profilaktycznych realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze, których głównym celem jest rozbudzenie zamiłowań turystycznych, krajoznawczych, prozdrowotnych, ekologicznych oraz przeciwdziałanie demoralizacji nieletnich. Na bazie jego projektu powstała w Jaworze świetlica terapeutyczna. W ramach autorskiego programu profilaktycznego „Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży” podinsp. Drabczyk ma możliwość równoległego spełniania swojej pasji związanej z szeroko rozumiana turystyką. Ponadto, od czasów szkolnych czyli od ponad 36 lat jest czynnym działaczem PTTK, a od 7 pełni funkcję prezesa zarządu Oddziału PTTK Ziemii Jaworskiej. Cała praca zawodowa oraz społeczna policjanta związana jest z działaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Za tą działalność był wielokrotnie wyróżniany zarówno przez resort w którym pracuje jaki i władze oświatowe czy samorządowe. Został również doceniony przez mieszkańców powiatu jaworskiego zdobywając w 2000 r. tytuł Najlepszego Policjanta.

(KWP we Wrocławiu / mg)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja