Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli blisko 35 tys.litrów paliwa

Data publikacji 17.10.2012

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wyjaśnili sprawę kradzieży dużych ilości paliwa z cystern, do których dochodziło w Poznaniu i okolicach. 22 osobom należącym do zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonariusze udowodnili kradzież około 35 tysięcy litrów paliwa. Wśród zatrzymanych jest również organizator przestępczego procederu. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Jak wynika z ustaleń kryminalnych, do kradzieży dochodziło zazwyczaj w ustronnych miejscach w Poznaniu i okolicach. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej kradli wszelkiego rodzaju paliwa. Była to np. nafta lotnicza, benzyna czy ropa naftowa. W skład grupy wchodzili m.in. kierowcy przewożący paliwo dla znanych koncernów paliwowych, którzy udostępniali cysterny innym członkom grupy. Jednorazowo dochodziło do kradzieży od 120 do 240 litrów paliwa, w zależności od czasu kradzieży, który nie przekraczał 2 minut. Dalej paliwo było składowane w magazynie lub sprzedawane pojedynczym odbiorcom, którzy jednorazowo kupowali od 30 do 800 litrów paliwa. Cena za litr kształtowała się na poziomie 4,5 złotych.

Punktem kulminacyjnym sprawy było zatrzymanie na gorącym uczynku 4 członków tej grupy. Wobec trzech sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wśród osób zatrzymanych znalazł się również szef przestępczego procederu. Pozostałym członkom grupy prokurator wydał zakaz opuszczenia kraju oraz nałożył poręczenia majątkowe. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych o łącznej wartości 245 tysięcy złotych, a także odzyskali 2,5 tysiąca litrów skradzionego paliwa.

Dzięki pracy operacyjnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu do tej pory 22 osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej usłyszały zarzuty kradzieży paliwa z cystern. Sprawa ma charakter rozwojowy, prowadzący sprawę nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony