Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

XX-lecie olsztyńskiej Sekcji Antyterrorystycznej

Data publikacji 19.10.2012

Olsztyńscy antyterroryści obchodzą swoje XX-lecie. Na co dzień uczestniczą w najpoważniejszych akcjach, podczas których narażają swoje życie i zdrowie. Nie każdy zdecydowałby się na tak niebezpieczną pracę, gotowość do działania przez całą dobę, w silnym stresie. Życzymy im dalszych sukcesów!

Olsztyńska Sekcja Antyterrorystyczna liczy 26 policjantów - składa się z 17-osobowego zespołu bojowego, którego dowódca jest jednocześnie kierownikiem sekcji, oraz 9-osobowego zespół minersko-pirotechnicznego.
Funkcjonariusze SAT  biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka, dlatego też muszą być doskonale przygotowani. W czasie treningów policjanci do perfekcji opanowują taktykę działań, sztuki walki wręcz, strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, ratownictwo wysokościowe, ochronę osób, działania z materiałami i urządzeniami wybuchowymi. Policjanci nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą umiejętności, szkolą się na miejscu w ramach doskonalenia zawodowego z wykorzystaniem własnych instruktorów, a są wśród nich stermotorzyści, instruktorzy taktyki, strzelania, technik wysokościowych, spadochroniarze i instruktorzy walki wręcz, w tym mistrzowie Europy, a nawet świata w ich odmianach, np. w jujitsu. Szkolą się służbowo, ale i prywatnie – mają za sobą cywilne kursy nurkowe oraz przeszkolenie spadochronowe, a niektórzy rozwijają swoje umiejętności w olsztyńskim aeroklubie, osiągając poważne sukcesy.

Od 2004 r. olsztyńscy antyterroryści uczestniczą w cyklicznych kursach ratownictwa medycznego, w tym część z praktykami w SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), a w składzie sekcji jest oprócz tego policjant z wykształceniem paramedycznym. Policjanci wymieniają się doświadczeniami z innymi pododdziałami, najczęściej z najbliższymi SPAP z Gdańska i Białegostoku, ale także SAT z Bydgoszczy oraz pododdziałem specjalnym Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Kętrzyna (np. w zakresie desantowania i ewakuacji śmigłowcem). Korzystają również z obiektów i pomocy doświadczonych instruktorów Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie. Olsztyńska Sekcja Antyterrorystyczna bardzo ceni sobie pomoc byłych żołnierzy renomowanej JW GROM. Oprócz tego szkolą się za granicą – kursy wysokościowe we Włoszech.

Antyterroryści z Olsztyna mają na koncie wiele zatrzymań niebezpiecznych sprawców oraz uwolnień porwanych osób. Tylko w zeszłym roku zatrzymali 26 niebezpiecznych przestępców – członków zorganizowanych grup przestępczych. Uczestniczyli w 84 realizacjach. Na brak zajęć nie narzekają również pirotechnicy, wzywani bardzo często do rozpoznawania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Olsztyńscy Antyterroryści są prawdziwymi profesjonalistami i pasjonatami i tego w dalszym ciągu im życzymy.

(KWP w Olsztynie / mg)

Jubileusz olsztyńskiej Sekcji Antyterrorystycznej >>

 

Powrót na górę strony