Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podstawiali "słupy", by uzyskać kredyt

Data publikacji 20.10.2012

Lubartowscy kryminalni zatrzymali pięć osób, które na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu wyłudzały kredyty bankowe na zakup sprzętu gospodarstwa domowego. W sprawę, oprócz mężczyzn werbujących fałszywych kredytobiorców, zamieszani są zarówno pracownicy sklepu, jak i syn właścicieli. Za oszustwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili pracujący nad sprawą policjanci, kredyty wyłudzane były metodą na tak zwanego "słupa". Dwaj mieszkańcy Lubartowa w wieku 31 i 27 lat wyszukiwali osoby bezdomne lub w trudnej sytuacji finansowej, którym oferowali szybki zarobek. Przyprowadzali je do jednego ze sklepów na terenie Lubartowa, który był własnością rodziców ich kolegi, 36-letniego mieszkańca Lubartowa. Tam "słup” na podstawie sfałszowanego ustnego zaświadczenia o zatrudnieniu brał kilkunastotysięczne kredyty bankowe na zakup sprzętu AGD i RTV. „Słup” za wzięcie kredytu dostawał kilkaset złotych i na tym jego rola w całym procederze kończyła się.

Przelane przez bank pieniądze trafiały na konto sklepu. Sprzęt natomiast pozostawał w nim i był sprzedawany później w komisach lub zastawiany w lombardach na terenie całego województwa. Tym samym oszuści dwukrotnie zarabiali na towarze. Raz, kiedy płacił za niego bank, udzielając kredytu na jego zakup. Po raz drugi, sprzedając go lub zastawiając.

W procederze oprócz dwóch mężczyzn, którzy werbowali kredytobiorców i syna właścicieli sklepu, brali również udział dwaj pracownicy sklepu. 32- i 28-letni mieszkańcy Lubartowa.

Obecnie policjanci ustalają dokładną kwotę wyłudzonych kredytów. Już teraz wiadomo, że będzie to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Decyzją Sądu Rejonowego w Lubartowie 36-letni syn właścicieli sklepu, jak i 31-latek wyszukujący kredytobiorców zostali aresztowani na 3 miesiące. Wobec pozostały trzech mężczyzn sąd zastosował dozór Policji.

Oszustom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony