Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zamknięcie Dolnośląskiego Sezonu Motocyklowego – spotkanie z Policją

Data publikacji 21.10.2012

20 października 2012 r. dolnośląska Policja razem z Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Tygodnikiem Katolickim „Gość Niedzielny" zorganizowała Dolnośląskie Zamknięcie Sezonu Motocyklowego. Uczestnicy wzięli udział we mszy św. na wrocławskich Kuźnikach, następnie przejechali w asyście policyjnych motocykli do Oleśnicy, gdzie odbyło się spotkanie policjantów z motocyklistami oraz mecz piłki nożnej Policja – Motocykliści – Księża, o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyło około 100 motocyklistów.

Program „Szerokiej drogi, Motocyklisto”, opracowany przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w realizację którego oprócz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Tygodnika Katolickiego „Gość Niedzielny”, włączać się będą także inne podmioty, zakłada działania długofalowe, obejmujące szereg przedsięwzięć, m.in. spotkania dyskusyjne z motocyklistami, współpraca ze stowarzyszeniami motocyklowymi, szkolenia z techniki jazdy motocyklem w PZMOT, realizację materiałów i programów edukacyjno-profilaktycznych (broszury, ulotki, tematyczne programy i materiały przy współpracy z mediami), czy też udział Policji w przedsięwzięciach organizowanych przez motocyklistów, celem szerzenia idei bezpiecznej jazdy.

Zamknięcie sezonu motocyklowego na Dolnym Śląsku rozpoczęło się mszą św., która została odprawiona o godzinie 10.00 na wrocławskim osiedlu Kuźniki, w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli przy ul. Koszalińskiej 15. Następnie uczestnicy w asyście policyjnych motocykli przejechali ulicami - Koszalińska, Bystrzycka, Metalowców, Lotnicza, Kosmonautów, AOW, Łącznik Długołęka i dalej drogą krajową nr 8 do Oleśnicy, gdzie o godzinie 12.00 w Hali Sportowej MOKiS przy ul. Kochanowskiego 4 odbyło się spotkanie policjantów z motocyklistami. Funkcjonariusze podsumowali mijający sezon motocyklowy na Dolnym Śląsku m.in. pod względem bezpieczeństwa kierujących jednośladami. Przedstawili i omówili również najpoważniejsze motocyklowe zdarzenia drogowe, które w tym sezonie zaistniały na terenie naszego województwa. Na zakończenie odbył się mecz piłki nożnej Policja – Motocykliści – Księża, o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Spotkanie Policji dolnośląskiej z przedstawicielami środowiska motocyklowego, w którym udział wzięło około 100 motocyklistów z naszego regionu, to kolejna już okazja do zaprezentowania często tragicznych skutków nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego zarówno przez motocyklistów jak i kierujących innymi pojazdami. A było o czym mówić. Tylko na terenie województwa dolnośląskiego, w sezonie motocyklowym – od marca br. do chwili obecnej odnotowano 166 wypadków z udziałem motocykli, w których zginęło 24 motocyklistów. Mimo tego, że większość wypadków z udziałem motocyklistów zostało spowodowanych przez innych uczestników ruchu, to jednak 38% z nich spowodowali właśnie kierujący jednośladami.

Najczęstszymi błędami motocyklistów, które w konsekwencji doprowadzają do wypadku, jest prędkość jazdy niedostosowana do warunków na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. Ich skłonność do brawury i przesadnego ryzyka, lekkomyślność oraz szybka jazda często biorą przewagę nad rozsądkiem. Poruszając się maszynami, które do setki rozpędzają się zaledwie w kilka sekund, niektórzy z nich myślą, że są nieśmiertelni, a droga należy tylko do nich. Nic bardziej mylnego. Właśnie takie zachowanie i filozofia prowadzą do poważnych tragedii.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja