Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany ,,tester bankowości"

Data publikacji 23.10.2012

Katowiccy policjanci zatrzymali 29-letniego oszusta. Mężczyzna podając się za pracodawcę oferował zatrudnienie na stanowisku testera bankowości. W rzeczywistości w imieniu pracowników otwierał rachunki bankowe i zaciągał pożyczki. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

W połowie sierpnia tego roku mieszkaniec Rudy Śląskiej poinformował policjantów, że odpowiedział na ofertę, którą znalazł w urzędzie pracy. Miał testować bankowość elektroniczną. Jak się okazało, padł ofiarą oszustwa. Człowiek, który rzekomo go zatrudnił, otworzył na jego nazwisko rachunek bankowy i zaciągnął pożyczki - łącznie na około 2 tys. złotych.

Pokrzywdzony opowiedział, że odpowiedział na ogłoszenie o pracę. Miała to być praca w domu przez internet, tylko kilka godzin tygodniowo, wszystkie formalności załatwiane kurierem/pocztą, a nie osobiście, bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Na samym początku rzekomy pracodawca prosił o wypełnienie kwestionariusza osobowego, który jest potrzebny do podpisania umowy. Na tym kwestionariuszu przyszły pracownik podawał wszystkie dane z dowodu osobistego, podpisywał oświadczenie o poufności danych i podawał numer konta bankowego, na które miało trafiać wynagrodzenie. Gdy ktoś nie miał konta było ono zakładane.

Następnie oszust zakładał lewe konto w banku na pobrane przez kwestionariusz dane przyszłego pracownika i pod pretekstem weryfikacji tożsamości, prosił o wykonanie drobnego przelewu z rzeczywistego konta pracownika na konto, które założył, posługując się jego danymi personalnymi. W ten sposób aktywowany jest "lewy" rachunek. Droga do zaciągania drobnych pożyczek stawała się dla przestępcy otwarta.

29-letni oszust został zatrzymany wczoraj w mieszkaniu, które wynajmował na osiedlu Paderewskiego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Dzisiaj o jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Grozi mu ośmioletni pobyt w więzieniu. Dotychczas w prowadzonym śledztwie ustalono 11 poszkodowanych.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony
Polska Policja