Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang handlujący anabolikami

Data publikacji 24.10.2012

Małopolscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się sprzedażą w kraju i za granicą anabolików. Zatrzymano osiem osób, w tym organizatorów procederu. Według szacunków wprowadzili oni na czarny rynek środki o wartości 52 mln zł. Podczas prowadzonych przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli sterydy anaboliczne warte ponad 200 tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zajęte zostało mienie należące do zatrzymanych o łącznej wartości około 220 tysięcy złotych.

Członkowie grupy wprowadzali do obrotu bez wymaganych zezwoleń środki o działaniu dopingującym, wpływającym na przyrost masy mięśniowej oraz wzrost wydolności organizmu. Były to głównie dwa produkty polskiej firmy farmaceutycznej, których stosowanie jest dozwolone w celach leczniczych (zgodnie ze wskazaniem lekarza, na receptę), natomiast w celach „dopingujących” jest zakazane. Anaboliki były przez grupę pozyskiwane w legalny sposób – przez sieć hurtowni farmaceutycznych.

W dokumentach potwierdzano wyeksportowanie anabolików za wschodnią granicę, jednak w rzeczywistości medykamenty nigdy nie opuściły terytorium kraju – a zamiast do aptek trafiały do czarnorynkowego obrotu (osiągając u kolejnych sprzedawców cenę dwukrotnie wyższą od pierwotnej).

Członkowie grupy praktycznie zdominowali polski rynek sprzedaży tych dwóch produktów; w pewnym momencie rozszerzyli nielegalną działalność, sprzedając farmaceutyki za granicę (produkty trafiały m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Moda na szybkie „poprawianie” wyglądu i rosnący popyt na tego typu specyfiki pozwoliły im wprowadzać do obrotu hurtowe ilości specyfików – dla porównania: duża hurtownia farmaceutyczna zamawiała w ciągu całego roku te dwa medykamenty na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, a zamówienie członków grupy przestępczej sięgało 2 milionów złotych; duża hurtownia jednorazowo zamawiała kilkanaście opakowań specyfiku, a zamówienie członków grupy określało zapotrzebowanie na ilość kilkunastu tysięcy opakowań. Zyski, jakie członkowie grupy przestępczej uzyskiwali dzięki nielegalnej działalności, sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Wiadomo już, że część pieniędzy pochodzących z przestępstwa była wprowadzana do legalnego obrotu.

Organizatorzy procederu byli bardzo ostrożni, dbali o kamuflowanie przestępczej działalności. Kwestie związane z prowadzeniem legalnej farmaceutycznej działalności gospodarczej konsultowali z osobami posiadającymi doświadczenie w tej branży, również przy praniu brudnych pieniędzy stosowali różne metody  – sprawcy stosowali różne metody „obejścia” bankowej kontroli wpłat, utrudniające wykrycie procederu. 

Zatrzymane osoby to mężczyźni w wieku od 33 do 62 lat, niektórzy karani już wcześniej. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzania do obrotu bez wymaganych prawem zezwoleń produktów farmaceutycznych o działaniu dopingującym (art. 124 ustawy prawo farmaceutyczne). Trzej członkowie grupy odpowiedzą dodatkowo za pranie brudnych pieniędzy.

Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności (za pranie brudnych pieniędzy do 8 lat) i wysokie grzywny. Wystąpiono z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wszystkich zatrzymanych osób.

Nad sprawą pracowali policjanci Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy współpracowali z policjantami z województw podlaskiego, dolnośląskiego, śląskiego i Komendy Stołecznej Policji. Z uwagi na skalę prowadzonych działań w koordynację postępowania włączyło się także Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji.

W realizacji małopolską Policję wspierali funkcjonariusze Izby Celnej Kraków-Balice oraz funkcjonariusze Straży Granicznej (którzy monitorowali przemyt), jak też Generalny Inspektor Informacji Finansowej i Główny Inspektor Farmaceutyczny.   

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Jest to kolejna zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez małopolskich policjantów – w kwietniu br. zatrzymano 4 osoby podejrzewane o nielegalny handel anabolikami, w grudniu ub. r. - 23 osoby.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony