Narada roczna z zakresu przygotowań obronnych Policji
Narada roczna dotycząca zadań Policji w obszarze przygotowań obronnych państwa trwa od wtorku w słupskiej Szkole Policji. Spotkanie, które zakończy się w piątek, zostało zorganizowane przez Główny Sztab Policji KGP.
W dniu 23.10.2012 r. Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil, wspólnie z Dyrektorem Głównego Sztabu Policji insp. Krzysztofem Lisem, dokonali oficjalnego otwarcia narady rocznej z zakresu przygotowań obronnych Policji.
W gronie zaproszonych gości i prelegentów znaleźli się przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele środowisk naukowych reprezentujących Uniwersytet Szczeciński i Akademię Pomorską w Słupsku.
Program narady przewiduje omówienie prowadzonych w Głównym Sztabie Policji KGP prac, które dotyczą kompleksowej nowelizacji aktów wewnętrznego kierowania Komendanta Głównego Policji z zakresu przygotowań obronnych Policji, charakterystykę rozwiązań przyjętych w znowelizowanym Planie Operacyjnego Funkcjonowania Komendanta Głównego Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz wymianę doświadczeń i omówienie zasad współdziałania z przedstawicielami pozapolicyjnych podmiotów uczestniczących w naradzie, służące standaryzacji działań i wytwarzanej dokumentacji obronnej.
Uczestnicy narady dyskutują między innymi o:
- udziale Policji w ochronie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa,
- wspólnych działaniach Policji i Państwowej Straży Pożarnej w stanach podwyższonej gotowości,
- zabezpieczaniu potrzeb osobowych oraz świadczeń dla jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji,
- współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi w zakresie przygotowania wspólnych ćwiczeń i przedsięwzięć szkoleniowych,
- przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym oraz zadaniach Policji w sytuacjach kryzysowych.
Przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przybliżają zagadnienia współpracy resortu obrony z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi w zakresie wsparcia pobytu i działań wojsk sojuszniczych na terytorium kraju gospodarza.
Wśród zaproszonych gości obecny jest między innymi zastępca dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Motacki oraz kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. zw. dr hab. Andrzej Pepłoński. Rolę gospodarza obrad pełni dyrektor Głównego Sztabu Policji KGP insp. Krzysztof Lis.
W ramach I dnia konferencji dokonano także uroczystego otwarcia sali dydaktycznej przeznaczonej do realizacji szkoleń i kursów obronnych, która została profesjonalnie wyposażona w systemy ochrony informacji niejawnych oraz pomoce naukowe podnoszące poziom realizacji przedsięwzięć szkoleniowych.
Oprócz wysokiej klasy sprzętu komputerowego i multimedialnego sala posiada również specjalistyczny roboczy stół sztabowy z podświetlanym blatem do projektowania map, planowania operacyjnego oraz opracowywania projektów HNS. Na wyposażeniu sali znajdują się również aktualne mapy drogowe i administracyjne Polski.
(źródło: Szkoła Policji w Słupsku)