Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Krzyże Zasługi za Dzielność" dla policjantów

Data publikacji 26.10.2012

- Odznaczeni funkcjonariusze dokonali czynów najwyższej próby. Ryzykując własne życie, nieśli pomoc i uratowali życie poszkodowanych osób. Chwała bohaterom! - powiedział szef MSW Jacek Cichocki, wręczając funkcjonariuszom „Krzyże Zasługi za Dzielność”. Odznaczenia otrzymało 26 funkcjonariuszy - 19 policjantów oraz 7 strażaków. Wyróżnionym policjantom osobiście gratulował Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

W ostatnich latach odznaczenia były przekazywane do komend wojewódzkich służb, z których pochodzili zasłużeni. Szef MSW podjął decyzję o bezpośrednim przyznaniu odznaczeń zasłużonym „Krzyżem Zasługi za Dzielność”.

Minister Jacek Cichocki wręczył odznaczenia w obecności nadinspektora Marka Działoszyńskiego, komendanta głównego policji, oraz gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wszyscy odznaczeni funkcjonariusze uratowali życie i zdrowie poszkodowanym osobom. Podejmowali interwencje zarówno w czasie służby, jak i poza nią, często z narażeniem życia. Funkcjonariusze nieśli pomoc zarówno ofiarom pożarów, jak i tonącym. - Interwencje podejmowane po służbie świadczą o tym, że służycie obywatelom cały czas i doskonale rozumiecie, na czym polega służba w policji lub straży pożarnej - powiedział minister Jacek Cichocki.

Szef MSW, w trakcie uroczystości z udziałem bliskich bohaterów, podziękował zarówno funkcjonariuszom, jak i rodzicom oraz rodzinom wyróżnionych bohaterów. Szczególne słowa podziękowań szef MSW skierował także do przełożonych funkcjonariuszy.

Odznaczeni funkcjonariusze wykazali się profesjonalizmem w wykonywaniu obowiązków służbowych. Nie zważając na niebezpieczeństwo i bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia nieśli pomoc, ratując zdrowie i życie poszkodowanych. - „Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia jedyne w swoim rodzaju. Nie można zostać wyróżnionym tym odznaczeniem za długoletnią, rzetelną służbę. Jedynym momentem, w którym funkcjonariuszowi może zostać przyznane to odznaczenie, jest sytuacja, w której z narażeniem własnego życia niesie pomoc innym - podkreślił minister spraw wewnętrznych.

Odznaczenia otrzymało 19 funkcjonariuszy policji, w tym jedna policjantka. Sierż. Katarzyna Kwietniewska z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi otrzymała Krzyż Zasługi już po raz drugi. W maju 2011 r. w czasie wolnym od służby policjantka wyprowadziła 61-letnią kobietę z płonącego budynku. 19 września 2011 roku przyznano jej „Krzyż Zasługi za Dzielność”. Natomiast w marcu 2012 roku policjantka wyciągnęła z zadymionego mieszkania 57-letniego nieprzytomnego mężczyznę. Udzieliła mu pierwszej pomocy, co przyczyniło się do uratowania mu życia.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymało również trzech policjantów z Katowic (aspirant Tomasz Sołtysiak, aspirant Dariusz Stefański i sierżant Tomasz Bochaczyk). Funkcjonariusze w sierpniu 2011 roku z narażeniem własnego życia i zdrowia ewakuowali z płonącego budynku 6 osób. Ewakuowani znajdowali się na 4 i 5 piętrze. Policjanci pracowali bez żadnego zabezpieczenia i sprzętu.

- Zawód policjanta i strażaka wymaga często podejmowania natychmiastowych decyzji. Gratuluję, że podjęliście takie decyzje, które pozwoliły Wam być tu dziś i odebrać te odznaczenia - powiedział nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia przyznawane m.in. policjantom, strażakom, a także żołnierzom m.in. za odwagę i czyny z narażeniem własnego życia lub zdrowia w obronie życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.
Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, na podstawie art. 138 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.

Krzyż za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom policji i straży pożarnej oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Co roku minister spraw wewnętrznych występuje do prezydenta o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

(MSW / mg)

  „Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymali:

- sierż. Tomasz Bochaczyk - Komenda Miejska Policji w Katowicach
- mł. asp. Jarosław Bugajski - Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
- mł. asp. Grzegorz Chiloński - Komenda Miejska Policji w Słupsku
- st. asp. Grzegorz Gierszon – Komenda Miejska Policji w Sopocie
- post. Patryk Guz - Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
- sierż. szt. Marcin Jachowicz - Komenda Miejska Policji w Słupsku
- mł. asp. Przemysław Jelonek - Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu
- sekc. Tomasz Kiszczak - Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu
- asp. Krzysztof Krzempek - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
- sierż. Katarzyna Kwietniewska - Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi
- sierż. Adrian Lipowski - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
- sierż. Bartosz Lubański - Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
- sierż. Paweł Miśko - Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
- asp. Paweł Mohr - Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy
- asp. Krzysztof Pupek - Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce
- ogn. Krzysztof Raczkowski - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
- st. sierż. Łukasz Soboń - Komenda Miejska Policji w Opolu
- asp. Tomasz Sołtysiak - Komenda Miejska Policji w Katowicach
- post. Mateusz Soter - Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim
- asp. Dariusz Stefański - Komenda Miejska Policji w Katowicach
- st. sierż. Tomasz Strzałkowski - Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim
- st. sierż. Andrzej Szymański - Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim
- st. str. Kamil Trojanowski - Komenda Powiatowa PSP w Lipnie
- sierż. Łukasz Walentyn - Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
- asp. szt. Damian Zacharko - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach
- st. str. Dariusz Żelaźkiewicz - Komenda Powiatowa PSP w Pruszkowie
Powrót na górę strony
Polska Policja