Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa zakładająca plantacje rozbita

Data publikacji 27.10.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali członków grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem plantacji konopi na terenie Szczecina. Jednego dnia zlikwidowali dwie plantacje, na których znajdowało się prawie 500 krzewów. Ponadto zabezpieczyli ponad 20 kg marihuany. Szacunkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to około milion złotych. Sprawa trafiła do Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Policjanci z CBŚ-u od dłuższego czasu prowadzili czynności w sprawie nielegalnych upraw konopi. Informacje, które zdobyli mówiły o grupie przestępczej, która w różnych miejscach Szczecina zakłada w wynajętych domach plantacje konopi. Policjanci w trakcie rozpracowania ustalili dwa  domy gdzie takie plantacje zostały zorganizowane.

We wtorek późnym wieczorem policjanci wiedząc, że w obu budynkach są osoby, które zajmowały się uprawami, przystąpili do akcji. Już od momentu wejścia do budynków nie mieli wątpliwości co do swoich podejrzeń z powodu intensywnego zapachu marihuany. W jednym z domów w piwnicy znaleźli pomieszczenia przystosowane do uprawy konopi, wyposażone w specjalistyczną zautomatyzowaną aparaturę. Plantacja ta była już po zbiorach, we wnętrzu jednak pozostało ponad 220 doniczek oraz specjalistyczne oświetlenie i urządzenia do uprawy. W budynku tym policjanci z CBŚ-u zabezpieczyli ponad 20 kg wytworzonego narkotyku.

Wchodząc do drugiego domu również po otwarciu drzwi nie mieli wątpliwości, że jest tam plantacja. Tu w piwnicy w trzech pomieszczeniach znajdowały się ponad 70 centymetrowe krzewy konopi. Całość wyposażona była w zautomatyzowany system wentylacyjny z filtrami przeciw-zapachowymi. Ponadto znajdowały się tam nawozy do uprawy roślin, urządzenia do pomiaru kwasowości,temperatury i wilgotności powietrza. Łącznie w piwnicy rosło ponad 260 krzewów. Z takiej ilości można wyprodukować około 20 kg gotowej marihuany.

W związku ze sprawą zatrzymano 3 mężczyzn w wieku od 30 do 35 lat. Zatrzymani są mieszkańcami Szczecina. Wcześniej byli notowani za przestępstwa i w przeszłości przebywali w zakładach karnych, gdzie odbywali wyroki m.in. za przemyt i handel narkotykami oraz uprawę konopi.

Z uwagi na charakter rozwojowy sprawy, trafiła ona do Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Tam przedstawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą. Ponadto przedstawiono im zarzuty dotyczące uprawy konopi i wytwarzania narkotyków. Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, Sąd Rejonowy Szczecin Centrum wobec zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za te przestępstwa grozi kara nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.

Szacunkowa detaliczna wartość zabezpieczonych narkotyków na czarnym rynku to około milion złotych.  

KWP Szczecin / kj

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.73 MB)

Powrót na górę strony