Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi hydraulicy w areszcie

Data publikacji 30.10.2012

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o okradanie starszych osób metodą „na hydraulika”. Sprawcy zostali zatrzymani niedługo po dokonanej kradzieży – funkcjonariusze odzyskali część skradzionej biżuterii. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 21 do 41 lat, jeden z nich był już uprzednio karany za podobne przestępstwa, drugi był poszukiwany do odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili policjanci, sprawcy odwiedzali mieszkania starszych osób – zwykle najpierw pojawiało się dwóch z nich: przedstawiając się jako hydraulicy mówili, że w okolicy doszło do awarii i administracja bloku przysłała ich aby sprawdzili, czy w mieszkaniu nie przecieka woda. Prosili o wpuszczenie do łazienki i tam zajmowali uwagę właściciela mieszkania prosząc o odkręcenie wody i zadając różne pytania. W tym czasie trzeci z mężczyzn wchodził niepostrzeżenie do mieszkania wykorzystując fakt, że drzwi wejściowe były otwarte i plądrował pomieszczenia kradnąc wartościowe przedmioty – pieniądze lub biżuterię. Po jakimś czasie fałszywi hydraulicy dziękowali za udostępnienie mieszkania i stwierdzając, że w łazience wszystko jest w porządku wychodzili. Zwykle odwiedzane osoby orientowały się że zostały okradzione dopiero po jakimś czasie. W tym przypadku jednak pokrzywdzona osoba zauważyła ten fakt bardzo szybko. Natychmiastowa reakcja pozwoliła policjantom zatrzymać sprawców niedługo po dokonaniu kradzieży – znaczna część skradzionej biżuterii została odzyskana.

Wiadomo już, że nie była to jedyna kradzież dokonana przez tych mężczyzn  - kilka tygodni wcześniej, działając w ten sam sposób okradli osobę niepełnosprawną, poruszającą się na wózku. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty kradzieży, decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. 

Niewykluczone, że grupa może mieć na swoim koncie także inne kradzieże, policjanci prowadzący sprawę analizują zgłoszenia jakie wpływały do Policji w ostatnim czasie.

Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony