Bezpieczeństwo manifestujących - podstawowy cel Policji na 11 listopada
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości nad bezpieczeństwem wszystkich osób uczestniczących w uroczystościach, marszach czy zgromadzeniach, jak również tych nie biorących w nich udziału, czuwać będą policjanci Komendy Stołecznej Policji wspierani przez funkcjonariuszy z innych województw.
„Z punktu widzenia Policji 11 listopada to najważniejsze, oprócz Euro 2012, wydarzenie w tym roku. W stolicy będzie bardzo dużo zgromadzeń, kilka marszów – niektóre deklarowane jako bardzo duże, jeden z udziałem prezydenta.” - powiedział minister Cichocki. Nad bezpieczeństwem wszystkich biorących udział w tych zgromadzeniach, jak również i nad bezpieczeństwem pozostałych obywateli nie uczestniczących w marszach, czuwać będzie w stolicy kilka tysięcy funkcjonariuszy z prewencji, pionu kryminalnego, z Komendy Stołecznej Policji, Centralnego Biura Śledczego i innych komend wojewódzkich.
W sobotę, a szczególnie w niedzielę, kierowcy poruszający się po Warszawie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu i wyłączaniem głównych ulic. Utrudnienia te dotyczyć będą szczególnie centrum miasta, gdzie odbywać się będą zgromadzenia oraz XXIV Bieg Niepodległości. W każdym z takich miejsc będą obecni policjanci ruchu drogowego, którzy będą zamykać i otwierać ruch w zależności od rozwoju sytuacji. Ruch wstrzymywany będzie czasowo na ulicach, którymi przemieszczać się będą uczestnicy poszczególnych zgromadzeń. Dodatkowo 11 listopada od godz.: 8:00 w Komendzie Stołecznej Policji pod nr tel.: 22 60-38-038 zostanie uruchomiona specjalna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym. Zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzą w tym czasie stolicę, będą mogli dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w Warszawie w związku z odbywającymi się tego dnia zgromadzeniami.
Specjalny numer policyjnej infolinii obsługiwany będzie przy Sztabie Policji w Komendzie Stołecznej, gdzie na bieżąco wpływać będą informacje o sytuacji na stołecznych drogach. Policjanci dysponujący aktualnymi informacjami, będą odpowiadali na pytania dotyczące bieżącej organizacji ruchu w Warszawie, ograniczeń w parkowaniu i wyznaczonych objazdach oraz ewentualnych czasowych wyłączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych.
W związku z zaplanowanymi w Warszawie demonstracjami, policjanci działać będą nie tylko na miejscu w stolicy, ale i na terenie całego kraju. Wbrew temu co niektórzy próbują dowieść, policjanci przygotowując się do zabezpieczenia tego typu imprez, nie interesują się informacjami na temat danych osobowych poszczegónych osób, które chcą uczestniczyć w marszach czy zgromadzeniach. Dla funkcjonariuszy ważna jest jak najszersza informacja na temat liczby uczestników, liczby i rodzaju środków transportu jakimi ci ludzie będą się poruszali. Policjanci zrobią wszystko, aby osoby takie mogły bezpiecznie dojechać do celu, dotrzeć na miejsce zbiórki, a potem mogły odjechać do domu. Z tego też względu policjanci spotykają się również z przewoźnikami, z szefami klubów, które planują wyjazdy do stolicy. Spotkania takie nie są przymusowe i odbywają się w miłej atmosferze. O tym świadczy m.in. wypowiedź szefa klubu „Gazety Polskiej” w Jarosławiu opublikowana wczoraj w Gazecie.pl: „(…) Szef jarosławskiego klubu „Gazety Polskiej” twierdzi, że Policja go nie zastrasza. – Zainteresowania policji nie odbieram w tych kategoriach. Nie czuję, że jestem niepokojony. Mam kolegów w policji, szanujemy się. Każdy musi wykonywać swoją rolę, czas pokaże jak będzie.” Tego typu rozpoznania nie są nadzwyczajnymi działaniami a działaniami rutynowymi, które policjanci przeprowadzają przed każdą większą manifestacją, zgromadzeniem czy np. wizytami papieskimi. Wszelkie działania związane są z profesjonalnym przygotowaniem się do zabezpieczenia takiego przedsięwzięcia a celem głównym i nadrzędnym jest troska o bezpieczeństwo.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników demonstracji o spokojne zachowanie. To czy tak będzie, zależy przede wszystkim od samych uczestników marszów.
mw
(źródło: PAP,KSP)