Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirackie płyty nie trafią do sprzedaży

Data publikacji 19.11.2012

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zlikwidowali dwie nielegalnie działające „powielarnie” płyt. Zatrzymano dwie osoby podejrzewane o naruszenie przepisów prawa autorskiego poprzez nielegalne skopiowanie filmów i programów i wprowadzanie ich do sprzedaży. Obydwóm mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jedna z „powielarni” znajdowała się w domu, niedaleko Krakowa, który wynajmował 54-letni krakowianin. Jedno z pomieszczeń domu zostało całkowicie zaadaptowane na potrzeby niezgodnej z prawem „produkcji”. Policjanci zabezpieczyli tam komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem (także pirackim), sprzęt poligraficzny, płyty DVD przygotowane już do sprzedaży oraz takie, który były dopiero kopiowane i czyste płyty oraz okładki. Wśród zabezpieczonych płyt znajdowały się nośniki z nielegalnym oprogramowaniem (na przykład do obróbki graficznej) oraz kopiami filmów (m.in. produkcji, które niedawno weszły do repertuaru kin).

Wiadomo, że nielegalnie wyprodukowane płyty były sprzedawane na giełdzie. Policjanci ustalają jak długo zatrzymany mężczyzna zajmował się nielegalnym procederem i jakie mógł spowodować swoim działaniem straty materialne dla producentów. 

Druga „powielarnia” funkcjonowała na obrzeżach Krakowa, zorganizowana została przez 20 – latka, który zatrzymany został przez funkcjonariuszy na gorącym uczynku przestępstwa – w trakcie produkowania nielegalnych płyt. W tym miejscu policjanci zabezpieczyli płyty o czarnorynkowej wartości około 40 tysięcy złotych – głównie płyty z pirackim oprogramowaniem specjalistycznym (m.in. do projektowania architektonicznego czy obróbki graficznej) oraz gry, ale odnaleziono również nośniki z filmami i muzyką.
 
Obydwóm mężczyznom za naruszenie art. 118 ustawy Prawo autorskie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony