Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znów zadzwonił fałszywy wnuczek

Data publikacji 20.11.2012

Policjanci wydziału kryminalnego KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z regionu, pracując nad ustaleniem sprawców oszustw na wnuczka, zatrzymali 21-letniego Rafała S. Młody mężczyzna trafił w ręce policjantów zaraz po tym, jak od 92-letniej mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego wyłudził 16.000 złotych. Z ustaleń kryminalnych wynika, że 21-letni „wnuczek” działając na terenie naszego regionu, ale również i kraju, wyłudził od osób starszych ponad 300.000 złotych. Mężczyzna na swoim przestępczym koncie ma jeszcze kilkanaście usiłowań takich oszustw. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Mimo tego, że polska Policja kilka razy w miesiącu zatrzymuje sprawców podejrzanych o takie oszustwa, ich naśladowcy wciąż się pojawiają. Mimo ciągłych przestróg, w dalszym ciągu osoby starsze stają się ofiarami takich przestępców.

Policjanci wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, jednocząc siły z funkcjonariuszami z regionu, przy rozwiązywaniu takich spraw, zatrzymali kolejnego fałszywego wnuczka.
Tym razem kryminalni na gorącym uczynku zatrzymali 21-letniego Rafała S. Młody mężczyzna trafił w ręce policjantów zaraz po tym, jak od 92-letniej mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego wyłudził 16.000 złotych.

Z relacji poszkodowanej wynika, że zadzwonił do niej mężczyzna, który podając się za jej wnuczka poinformował, że na terenie Stanów Zjednoczonych miał wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby polubownie załatwić sprawę. Wyjaśnił, że po pieniądze przyjdzie jego kolega. Zatroskana i niczego nieświadoma starsza pani przekazała obcemu mężczyźnie kilkanaście tysięcy złotych. Dzięki zatrzymaniu 21-letniego „wnuczka”, kobieta odzyskała oszczędności swojego życia.

Policjanci ustalili, że mężczyzna na terenie naszego regionu w ten sam sposób oszukał 6 starszych osób na kwotę 170.000 złotych. Wśród nich znalazło się małżeństwo z Brzezin, które wierząc, że ich wnuczek potrzebuje finansowej pomocy, straciło 48.000 złotych oraz 77-latka z Olsztyna, która fałszywemu „wnuczkowi” przekazała 32 tysiące złotych i 5.000 euro.

Z ustaleń policjantów wynika, że 21-letni Rafał S. w swojej przestępczej działalności nie ograniczał się tylko do terenu Warmii i Mazur. Na terenie województw: zachodnio – pomorskiego, kujawsko - pomorskiego, śląskiego, pomorskiego i dolnośląskiego, 21-latek wyłudził około 150.000 złotych.

Z ustaleń policjantów wynika również, że mężczyzna ma na swoim przestępczym koncie kilkanaście usiłowań takich oszustw.

Wobec Rafała S., który nie był wcześniej karany, zastosowano policyjny dozór. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

W ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali siedem osób podejrzanych o tego typu oszustwa. Cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane, wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe.

(KWP w Olsztynie / pt)

 

Powrót na górę strony