Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przemytników

Data publikacji 22.11.2012

Policjanci z Lublina rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów i alkoholu na dużą skalę. Do policyjnego aresztu trafiło 17 osób. W działaniach nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu uczestniczyli lubelscy antyterroryści oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. W trakcie przeszukań zabezpieczono m.in. trzy sztuki broni wraz z amunicją i blisko 7,7 tys. paczek nielegalnych papierosów. Dwie osoby odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, sześć kolejnych za udział w grupie, a pozostali za przestępstwa karno-skarbowe.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej trafili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. W działaniach nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu brali udział również funkcjonariusze Sekcji Antyterrorystycznej oraz Straży Granicznej. Do pierwszych zatrzymań doszło w nocy z poniedziałku na wtorek na przejściu granicznym w Hrebennem. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, którzy próbowali przemycić do Polski nielegalne papierosy. Wśród zatrzymanych byli dwaj bracia w wieku 33 lat z Zamościa. W tym samym czasie kryminalni wspólnie z antyterrorystami rozpoczęli przeszukiwania należących do nich mieszkań. W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili dwa rewolwery, pistolet, kilkanaście sztuk amunicji oraz ukryte 20 tys. złotych.

Nie były to jednak jedyne przeszukania. Policjanci na terenie województwa lubelskiego sprawdzili łącznie 30 pomieszczeń, gdzie ujawnili prawie 7,7 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz 63 litry nielegalnego alkoholu.  

Do sprawy zostało zatrzymanych 17 osób w wieku od 27 do 53 lat. Wczoraj prokuratorzy wobec 13 osób zastosowali dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. Dziś przed oblicze sądu trafią dwaj bracia, którym śledczy zarzucają kierowanie grupą przestępczą oraz posiadanie broni palnej bez uprawnienia. Wobec nich prokuratur wystąpił z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego. Dwaj kolejni zatrzymali zostaną doprowadzeni do prokuratury.

Funkcjonariusze ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycili i wprowadzili do dalszej dystrybucji ponad 82 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Sama wartość uszczuplenia na szkodę skarbu państwa wyniosła około 1,5 mln złotych. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze oraz samochody o łącznej wartości ponad 50 tys. złotych. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a za jej kierowanie do lat 8.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja