Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono 20 tys. paczek nielegalnych papierosów

Data publikacji 23.11.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w swoich autach ukryli blisko 20 tys. paczek nielegalnych papierosów o czarnorynkowej wartości około 200 tys. złotych. Gdyby papierosy trafiły na rynek, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby 320 tys. złotych. Mężczyznom, którzy byli już karani, za przewożenie i posiadanie znacznych ilości nielegalnych papierosów grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego od kilku tygodni rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się przewozem znacznych ilości nielegalnych papierosów. Gdy funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy w tej sprawie, przystąpili do realizacji.

Dzisiaj po godzinie 4.00 rano policjanci CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie, na jednej z dróg w okolicy Mrągowa, zatrzymali dwa pojazdy. Jeden z kierowców próbował uciekać, ale nie miał najmniejszych szans, gdyż funkcjonariusze z obu stron zablokowali mu drogę. Jak się okazało, w podrasowanych samochodach marki Audi mieszkańcy Kętrzyna ukryli blisko 20 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o czarnorynkowej wartości około 200 tys. złotych. Gdyby papierosy trafiły na rynek, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby 320 tys. złotych. 42-letni Jacek W. i 33-letni Daniel T. zostali zatrzymani. Obaj byli już karani za podobne przestępstwa.

Mężczyznom za przewożenie i posiadanie znacznych ilości nielegalnych papierosów grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W tym tygodniu to już druga realizacja policjantów Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariuszy Izby Celnej dotycząca przewozu i posiadania papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.  20 listopada patrol funkcjonariuszy celnych z granicznego Referatu Grupy Mobilnej w okolicach Gołdapi zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki Iveco na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca, obywatel Litwy, zapytany przez celnika o przewożony ładunek, odpowiedział, że wiezie do Polski meble. Funkcjonariusze po sprawdzeniu dokumentów pojazdu, otworzyli drzwi do części załadunkowej, w której - jak się okazało - były kartony przeznaczone do przewozu papierosów.

Wyjęte z nich paczki zostały dokładnie przeliczone. W kilkudziesięciu kartonach znajdowało się ponad 95 tys. paczek papierosów, oznaczonych białoruską banderolą. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonej kontrabandy to prawie milion złotych. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali obywatela Litwy. Wobec mężczyzny zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. złotych.

Funkcjonariusze olsztyńskiej Izby Celnej sami przyznali, że od kilku lat, jest to największa kontrabanda zabezpieczona na Warmii i Mazurach.

(KWP w Olsztynie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.65 MB)

Powrót na górę strony