Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał działania PaT w Sieradzu

Słowa, upominki, hymn PaTu, taniec, kwiaty, łzy i „belgijka”. Tak zakończyła swoją 4-dniową pracę sieradzka grupa PaT. Po castingu, próbach i premierze w Spółdzielczym Domu Kultury, finał działania PaT/E (edukacja) odbył się w Teatrze Miejskim.

Dwa programy działania PaT/M (młodzież) z udziałem uczniów szkół gimnazjalnych o godz. 10.00 i ponadgimnazjalnych o godz. 12.00, zakończyły także szkolenie eksperckie PaT dla animatorów/nauczycieli z terenu województwa łódzkiego. Certyfikaty EKSPERTÓW PaT wręczali: Jacek Krawczyk z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Elżbieta Rusiniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, insp. Dariusz Banachowicz Komendant Wojewódzki Policji, Dorota Ryl Wicemarszałek Województwa Łódzkiego oraz Jan Kamiński Łódzki Kurator Oświaty. Ponadto do Sieradza przybył generał Andrzej Witkowski, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz przedstawiciele samorządu, kultury, edukacji i Policji z sieradzkim komendantem mł. insp. Krzysztofem Woskowskim. W imieniu władz samorządowych miasta i powiatu młodzież i gości przywitał Jacek Walczak, Prezydent Sieradza.

"Bacznie obserwowałam widownię. Były momenty ciszy i skupienia. Działania typu teatralnego zdecydowanie mocniej działają niż ulotki. Cieszę się, że nauczyciele są zaangażowani w działanie PaT/E. Myślę, że dzięki takiemu szkoleniu zmienią swoją metodę w działaniach profilaktycznych z uczniami. Szkoleń mamy dziesiątki w Polsce, natomiast to działanie z jednej strony daję głęboką wiedzę, a z drugiej opiera sie na uruchomieniu pozytywnych emocji i tworzeniu się więzi." - Krystyna Stańczak - Pałyga, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Intensywna praca zaowocowała dobrymi spektaklami i postaciami w aktorskich rolach spektaklu „Sekret”. Wybrany podczas castingu duet Weroniki i Michała był mocną stroną przedstawienia. Po zakończeniu działań artystycznych sieradzka grupa PaT wybrała swój 10-osobowy Zespół Lidera. Szef programu PaT insp. Grzegorz Jach mianował młodych PaTowiczów na pierwsze oficjalne funkcje. Sieradzkim liderem PaT został Mateusz Freus, a jego zastępcami: Weronika Michalak, Michał Kudliński i Kacper Przybylak. Ponadto Kacprowi przy wsparciu Kamila i Radka powierzona została misja tworzenia zduńskowolskiej grupy PaT w oparciu o PaTowiczów ze Zduńskiej Woli i Wojsławic. Tworzenie grupy będą wspierali: Edyta Mataśka ekspert PaT oraz insp. Włodzimierz Kłobus Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli. To właśnie w Zespole Szkół RCKU w Wojsławicach przeprowadzone zostało podczas szkolenia eksperckiego PaT działanie PaT/R skierowane do rodziców.

"To było coś niesamowitego. Nie mówię tylko o spektaklu, ale i o tym co się działo później: o tej jedności, którą się czuło między nami. To jest właśnie coś fascynującego, że my tak naprawdę znamy się z tymi ludźmi od trzech dni, a potrafiliśmy się wszyscy tak zgrać i stworzyć taki zespół" - Weronika

"Występ był bardzo fajny, tylko szkoda, że tak krótko trwał. Dobrze, że później była rozmowa z widownią, dlatego, że młodzi ludzie mają też coś do powiedzenia. Teraz patrzę z innej perspektywy na problem używek. " – Magda, uczennica Gimnazjum nr 1 w Sieradzu (widz)

"Bardzo mi się podobało i poziom był na prawdę ekstra. Bardzo mi sie podobała ta żywiołowość młodzieży, ten entuzjazm. Do młodzieży najbardziej przemawia ruch, muzyka, obraz, a to wszystko było w tym spektaklu"– pani Mariola, nauczyciel w Gimnazjum nr. 3 w Sieradzu

(Fragmenty wywiadów udzielonych radiu TRAP, realizacja nagrania Tomasz Bieliński)
 
Pani Marszałek Dorota Ryl oraz insp. Dariusz Banachowicz zaprosili sieradzką grupę PaT ze spektaklem „Sekret” do Łodzi. Młodzież wystąpi 28 listopada (środa) o godz. 11.00 podczas wojewódzkiej konferencji „Samorząd – bezpieczne województwo łódzkie”. Dziękujemy!Impresariat PaT                   

Zdjęcia: Andrzej Tomczuk

(PaT / pt)

Więcej zdjęć »

Powrót na górę strony