Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne szkolenie policjantów - jeźdźców

Data publikacji 01.12.2012

Na terenie siedziby zespołu konnego policjanci z Chorzowa, Częstochowy oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie przywracania ładu i porządku publicznego w trakcie zabezpieczania imprez masowych, a w szczególności rozgrywek piłkarskich

Wczoraj na terenie obiektu, gdzie mieści się siedziba zespołu konnego odbyły się ćwiczenia, w których uczestniczyli policjanci z Chorzowa i Częstochowy na swoich wierzchowcach oraz koledzy z V Kompanii Oddziału Prewencji Policji z Katowic. Szkolenie miało na celu współpracę i zgranie się różnych formacji podczas przywracania porządku publicznego w trakcie imprez masowych. Funkcjonariusze przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych, jakie stosowane są podczas działań pododdziałów zwartych. Najważniejszymi elementami przeprowadzonego treningu było sprawdzenie mobilności pododdziału i zespołów konnych, jak również tworzenie wspólnych tyralier. Nabycie i utrwalenie takich umiejętności jest niezbędne wówczas, gdy dochodzi do zamieszek i konieczne jest natychmiastowe przywrócenie porządku. Szkolenie to miało szczególną wartość dla nowo przyjętego policjanta do naszej konnicy.
Zespół Policji Konnej Wydziału Prewencji KMP w Chorzowie został utworzony 11 lat temu i był trzecią, po warszawskiej i częstochowskiej, tego typu jednostką w Polsce. Na początku służyło w nim jedenaście koni. Obecnie jest ich sześć – Jahranek, Bunondol, Atos, Pikador, Kastor i Magnum – których dosiada pięciu policjantów. Policja konna wykorzystywana jest do patrolowania wojewódzkiego parku kultury, terenów zielonych przy chorzowskich osiedlach i zabezpieczania imprez masowych, w tym meczów piłki nożnej.
Zespół Policji Konnej w Chorzowie ma swoje logo, które można zobaczyć na rękawie munduru funkcjonariusza policji konnej.
Policję konną charakteryzuje nie tylko stały trening i dzienna służba na rzecz mieszkańców naszego miasta ale i również udział w wielu międzynarodowych zawodach w Polsce, Słowacji oraz Czechach. Chorzowscy policjanci reprezentuje bardzo wysoki poziom umiejętności. Podczas występu na turniejach zawsze zajmują miejsce na podium.

Aktualnie drużyna policji konnej w Częstochowie liczy 6 policjantów i 6 koni rasy wielkopolskiej i śląskiej.
Policja konna wykorzystywana jest do patrolowania terenów zielonych, takich jak na przykład teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zabezpieczania imprez masowych oraz patrolowania ulic Częstochowy – oraz Parku Jasnogórskiego.
Częstochowa jest gospodarzem Międzynarodowych Turniejów Drużyn Policji Konnej. Co roku goszczą kilkanaście drużyn z całej Polski oraz z zagranicy. Częstochowska policja konna jest nie tylko gospodarzem Turniejów ale zwycięzcą wielu z nich. Już kilka razy częstochowscy policjanci otrzymali tytuł najlepszych zawodników oraz nagrodę główną – szablę Komendanta Głównego Policji
Aby służba była efektywna ważne jest dobre zgranie się policjanta oraz jego czworonożnego przyjaciela. To stały trening praca i szkolenie.
Koń, który ma zostać przyjęty do służby w Policji musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim każdy ogier musi być poddany zbiegowi kastracji, a jego wiek powinien mieścić się w granicach od 2 do 5 lat. Koń musi być także zajeżdżony, to znaczy przygotowany pod siodło. Z charakteru koń powinien być spokojny i zrównoważony, jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny, to wymogiem jest rosłość (min. 170 cm w kłębie), masywność i znaczny ciężar ciała. Warunkiem jest też dobry stan zdrowia. Rasa konia policyjnego nie jest ściśle określona, ale raczej unika się ras czystej krwi i zimnokrwistych. Koń zwykle pozostaje w służbie nie dłużej niż do 18 roku życia, czyli maksymalnie 13-16 lat.
Link do filmu:
https://www.slaska.policja.gov.pl/gfx/kwpkatowice/pl/kwpkatowiceaktualnosci/34/15275/1/konie_.flv

gp/KWP Katowice

Powrót na górę strony