Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sharing zlikwidowany

Data publikacji 02.12.2012

W ostatnich dniach listopada policjanci z Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie zlikwidowali na terenie Tomaszowa Lubelskiego i Świdnika nielegalne punkty rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform cyfrowych. W policyjnych działaniach uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej oraz Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "SYGNAŁ"

Policjanci cyberpatrolu z Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie dotarli do informacji na temat sharingu na terenie dwóch miast województwa lubelskiego. W sieciach internetowych w Świdniku i Tomaszowie Lubelskim oferowano usługę dostarczania poprzez internet pełnych pakietów programowych jednej z platform cyfrowych. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny nie będąc ich abonentami. Opłaty za pełne pakiety wynosiły jedynie 20 zł od jednego użytkownika, podczas gdy opłaty za taką usługę przy zawarciu legalnej umowy wynoszą ok. 130-150 zł.
Dwudniowe działania policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Powiatowej w Tomaszowie Lubelskim przeprowadzono pod kilkunastoma adresami na terenie obu miast. W miejscu działalności jednej z firm zajmującej się dostarczaniem Internetu na terenie Tomaszowa Lubelskiego, jej 24-letni właściciel posiadał serwerownię i urządzenia do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. W ciągu dwóch dni policjanci zabezpieczyli m.in: serwer, 2 komputery, 2 komputerowe dyski twarde, 10 tunerów telewizyjnych, kartę abonencką do odbioru płatnej platformy cyfrowej, czytnik kart telewizyjnych, 2 karty klienta tzw. splitery oraz 4 telefony komórkowe.   


Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że nielegalna działalność trwała od początku 2011 r. Po zbadaniu zabezpieczonych rzeczy będzie możliwe precyzyjne określenie ilości osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła.
Dokładne wyliczenie strat firmy pokrzywdzonej wynikające z przestępczej działalności organizatorów „sharingu”, będzie możliwe po dokładnym ustaleniu ilości odbiorców oraz okresu trwania procederu. Osobom, które zajmowały się nielegalnym rozsyłaniem płatnych kanałów telewizyjnych, może grozić teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialności karnej nie unikną również tzw. „biorcy” odnoszący w ten sposób korzyść w postaci nieopłacania abonamentu za oglądane kanały. 


Sharing - technologia umożliwiająca zdalne udostępnianie karty abonenckiej (przeważnie płatnych platform cyfrowych) przy użyciu sieci lokalnej lub Internetu. 

 

Źródło: KWP Lublin/pb

Powrót na górę strony