Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skorumpowany urzędnik zatrzymany

Data publikacji 05.12.2012

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali na gorącym uczynku łapownictwa 52-letniego nieuczciwego urzędnika. Zatrzymany w wyniku kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej mężczyzna został doprowadzony do prokuratury.

Do funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zgłosił się właściciel jednej z łomżyńskich spółek z o.o. Zbulwersowany biznesmen opowiedział mundurowym o bezprawnych poczynaniach funkcjonariusza publicznego jednej z zambrowskich instytucji, który prowadził kontrolę w jego firmie. Jak wynikało z ustaleń policjantów, mężczyzna przeprowadzający kontrolę w spółce sugerował właścicielowi, że w tej firmie znalazł cały szereg rzekomych uchybień i nieprawidłowości, za które grożą wysokie kary finansowe. Zasugerował też, że w ostatecznym rozrachunku mógłby ich „nie dostrzec” i nie wykazać w wynikach kontroli wszystkich nieprawidłowości. Jednak miało to kosztować nagabywanego biznesmena 15 tys. złotych, czyli kwotę stanowiącą ułamek rzekomo grożących mu kar.

Powiadomieni o tym funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją rozpoczęli działania wnikliwie wyjaśniając okoliczności sprawy. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez nieuczciwego urzędnika za zgodą prokuratury mundurowi zastosowali instytucję kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej. Współpracujący z policjantami przedsiębiorca w rozmowie z nieuczciwym urzędnikiem zgodził się na proponowane przez niego warunki finansowe. Na przekazanie gotówki mężczyźni umówili się w zambrowskim mieszkaniu 52-letniego urzędnika.

Wczoraj po południu, chwilę po tym gdy skorumpowany kontroler przyjął łapówkę, do mieszkania wkroczyli mundurowi. Zaskoczony na gorącym uczynku nie stawiał oporu. Policjanci odnaleźli u niego i zabezpieczyli pieniądze pochodzące z przyjętej łapówki. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Dzisiaj podejrzewany o naruszenie prawa i przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za nieujawnienie wyników kontroli 52-latek będący funkcjonariuszem publicznym został doprowadzony do nadzorującej postępowanie w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Łomży.
 
PAMIĘTAJ!
Nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta bądź wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa - zanim organ ten o nim się dowiedział.

(KWP w Białymstoku / mj)

Powrót na górę strony