Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli podejrzani o wymuszenia

Data publikacji 06.12.2012

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na terenie Warmii i Mazur czterech członków gangu trudniącego się wymuszeniami. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wymuszania pieniędzy. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat więzienia.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, ściśle współpracując z Wydziałem V Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., rozpracowali sposób funkcjonowania grupy przestępczej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Ustalili również osoby biorące udział w tym procederze. Okazało się, że gang - stosując groźby - wymuszał pieniądze. W trakcie śledztwa policjanci ustalili osoby, które były zastraszone i przekazywały przestępcom znaczne sumy pieniężne. Z zebranych materiałów dowodowych wynikało, że ofiary były zastraszane między innymi bronią. Byli to różni biznesmeni, od których przestępcy wymuszali zwrot długów lub wyimaginowanych zobowiązań finansowych. 

Pod koniec listopada br. policjanci CBŚ przygotowali akcję zatrzymania podejrzanych. Włączeni zostali do niej policjanci Zarządu Operacji Specjalnych KGP i policyjni antyterroryści z KWP w Olsztynie. Akcja musiała być przeprowadzona perfekcyjnie, ponieważ podejrzani mogli mieć broń.

W dniu realizacji sprawy podzieleni na zespoły funkcjonariusze weszli do kilku mieszkań na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jeden z zespołów działał na terenie województwa łódzkiego. Policjanci podczas przeszukania zabezpieczyli atrapę broni palnej SIG SAUER, pieniądze, a także wyroby ze złota o wartości co najmniej 150 tys. złotych.

Zatrzymani mężczyźni mają od 36 do 52 lat. Wszystkim zatrzymanym Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim przedstawił zarzut działalności w grupie przestępczej i wymuszania pieniędzy. Prowadzący śledztwo zwrócili się do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Trójka z nich trafiła za kraty. Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.32 MB)

Powrót na górę strony