Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni dawcy szpiku

Data publikacji 06.12.2012

Blisko 50 policjantów oraz pracowników policji garnizonu świętokrzyskiego zarejestrowało się dzisiaj w banku szpiku w ramach akcji przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski pod hasłem „Podaruj szpik - podaruj życie”. Dołączyli oni do licznej policyjnej grupy już zarejestrowanych dawców. Akcja odbyła się w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Na początku mundurowi wypełnili formularz rejestracyjny. Następnie po kwalifikacji lekarskiej pobrano od nich próbkę 8 ml krwi w celu wytypowania zgodności tkankowej. 

Żywym dowodem na to jak cennym darem jest oddany szpik był Paweł Ciszek z powiatu włoszczowskiego, który żyje właśnie dzięki przeszczepowi. Mundurowi uwiecznili się z nim na zdjęciu.

Przeszczepienie komórek krwiotwórczych ma na celu odbudowę uszkodzonego czy też nieprawidłowo funkcjonującego szpiku. Statystycznie w Polsce około 12 tys. ludzi zapada co roku na białaczkę i inne nowotworowe i nienowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą wyleczenia jest allogeniczny przeszczep szpiku od zdrowego dawcy.

8 ml krwi - tak niewiele potrzeba, by zostać dawcą szpiku i podarować komuś bezcenny dar - nowe życie. Dzięki przeszczepom udało się już uratować ponad 5 tys. osób, jednak dla bardzo wielu pomoc przychodzi za późno ponieważ wciąż brakuje dawców.

Policjanci przypominają, że każdy może zostać honorowym dawcą szpiku i uratować czyjeś życie.

Równolegle do akcji rejestracji w banku tkanek prowadzona była akcja zbierania zabawek dla pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach, do której również włączyli się świętokrzyscy stróże prawa.

(KWP w Kielcach / mj)

Powrót na górę strony