Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za wymuszenia rozbójnicze

Data publikacji 17.12.2012

Policjanci z Bielska-Białej zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzanego o wymuszenia rozbójnicze. Sprawca windykował od swoich ofiar nienależne mu długi, grożąc pokrzywdzonym pobiciem, a także zastawiał ich samochody w komisach, zmuszając do podpisywania umów in blanco. Za przestępstwa te grozi mu teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni uzyskali informację, z której wynikało, że sprawca usiłuje wyłudzić od mechanika samochodowego karę w wysokości 20 tys. złotych za rzekomo nierzetelnie wykonaną naprawę pojazdu i zwłokę w terminie naprawy. Policjanci zorganizowali zasadzkę i czekali na sprawcę w miejscu, gdzie umówił się z pokrzywdzonym po odbiór gotówki. W momencie, gdy miało dojść do przekazania pieniędzy, mundurowi wkroczyli do akcji. Błyskawicznie obezwładnili napastnika i zakuli go w kajdanki. 

Kryminalni ustalili, że sprawca ma na swoim koncie podobne przestępstwa, których dopuścił się wobec innych mężczyzn: dwóch bielszczan i mieszkańca powiatu bielskiego. W jednym przypadku udało mu się wymusić na pokrzywdzonym mechaniku przekazanie kary w wysokości 20 tys. złotych w zamian za rzekomo nieterminowo wykonaną usługę naprawy jego audi A8. Sprawca zagroził pokrzywdzonemu pobiciem, jeśli nie zrealizuje jego żądań. Podobnie było w dwóch innych przypadkach, kiedy niezadowolony z usług warsztatów samochodowych, zastawił w komisach dwa volkswageny należące do ich właścicieli. Chcąc zagarnąć pieniądze ze sprzedaży pojazdów, zmusił ich do podpisania komisowych umów in blanco.

W czasie przeszukania pomieszczeń wynajmowanych przez sprawcę w jednej z miejscowości powiatu bielskiego policjanci odnaleźli paralizator, którym groził pokrzywdzonym. Ponadto w należącym do niego samochodzie mundurowi odnaleźli policyjną pałkę typu tonfa.

Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Na wniosek śledczych sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego na okres trzech miesięcy.  Grozi mu do 10 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mj)

Film Zatrzymany za wymuszenia rozbójnicze

Opis filmu: wymuszenia rozbójnicze

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymany za wymuszenia rozbójnicze (format flv - rozmiar 2.45 MB)

Powrót na górę strony