Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Otwarcie nowej komendy w Lipnie

Data publikacji 17.12.2012

W Lipnie otworzono nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji. Wstęgę przecięli Podsekretarz Stanu w MSW Michał Deskur, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński i Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Wojciech Ołdyński. Koszt budowy tego nowoczesnego obiektu, w którym ma pracować blisko 130 osób, to ponad 12 mln zł.

W uroczystość otwarcia nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lipnie wzięli udział m.in.: Podsekretarz Stanu w MSW Michał Deskur, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, przedstawiciele władz lokalnych oraz szefowie zaprzyjaźnionych służb mundurowych. Na uroczystości nie mogło zabraknąć kierownictwa kujawsko-pomorskiej policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Wojciechem Ołdyńskim.

Stara siedziba Komendy Powiatowej Policji w Lipnie mieściła się przy ul. Kościuszki. Nieruchomość ta przechodziła burzliwe dzieje, dlatego konieczne było podpisanie przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy umowy najmu i dzierżawy z prawowitymi właścicielami nieruchomości, co powodowało duże koszty. Ponieważ niepowodzeniem zakończyły się  próby wykupu nieruchomości, zapadła decyzja o wybudowaniu nowego obiektu. Było to konieczne tym bardziej, iż stara siedziba nie spełniała odpowiednich standardów pracy funkcjonariuszy.

Stąd też, w listopadzie 2007 r., podpisano akt notarialny, w którym władze powiatu lipnowskiego przekazały Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy blisko półhektarową niezabudowaną działkę przy ulicy Stefana Okrzei z przeznaczeniem na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lipnie. Na tym nie zakończyła się pomoc i zaangażowanie władz samorządowych. Z ich inicjatywy na ulicy, gdzie miała powstać nowa siedziba komendy, zbudowany został kolektor deszczowy oraz sieć wodociągowa i kanalizacyjna.

I tak w lipcu 2011 r. podpisano umowę na realizację projektu o wartości ponad 12 mln złotych.  W trakcie budowy władze samorządowe Lipna wybudowały także drogę dojazdową do obiektu, która została nazwana ul. Platanową i stanowi dziś adres siedziby komendy.

Nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Lipnie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 4959 m2. Cała powierzchnia zabudowy to 1301,5 m2, zaś powierzchnia utwardzona (drogi, place, chodniki, parkingi) to ponad 1400 m2. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku administracyjnego, w pełni podpiwniczonego, z trzema kondygnacjami naziemnymi i poddaszem nieużytkowym wynosi 3096,5 m2, z czego 181,5 m2 zajmuje zespół pomieszczeń dla osób zatrzymanych, w tym 5 dwuosobowych cel, zaś 296 m2 - strzelnica ze zmienną linią ognia o maksymalnej długości 25 m. Budynek posiada także dobrze wyposażoną siłownię dla funkcjonariuszy wraz z sauną. Ten nowoczesny obiekt posiada wszystkie wymagane instalacje, w tym słaboprądowe, alarmowe i monitoring. Zbudowana  została także  platforma dla osób niepełnosprawnych. W kompleksie znajduje się również parterowy budynek garażowy o łącznej powierzchni użytkowej 186,2 m2, posiadający 7 stanowisk dla samochodów służbowych. Oprócz tego znajduje się tam pomieszczenie agregatu oraz pomp dla zewnętrznej instalacji wody dla celów p.poż. Kolejny obiekt w kompleksie  to parterowy budynek zaplecza dla psów o powierzchni użytkowej 160 m2. Znajdują się tam zadaszone kojce dla 5 psów służbowych z wybiegiem. Inne obiekty inżynierskie w kompleksie to drogi wewnętrzne, chodniki i plac, spełniający również rolę placu dla wozów strażackich, oraz parkingi wewnętrzne na 20 stanowisk. W tej nowoczesnej siedzibie lipnowskiej policji pracować ma blisko 130 osób. Przecięcie wstęgi i wizytacja nowego obiektu zakończyły otwarcie tej nowoczesnej jednostki.

Uroczystość stała się również okazją do przekazania kujawsko-pomorskiej policji nowoczesnego sprzętu. Wsparcie finansowe przekazane na konto Funduszu Wsparcia Policji KWP w Bydgoszczy przez Urząd Marszałkowski to 400 tys. złotych. Z pieniędzy tych zakupiono trzy przyczepy do przewozu psów służbowych o wartości ponad 60 tys. złotych. Trafią one do Wydziału Prewencji KWP Bydgoszcz oraz komend we Włocławku i Brodnicy. Przyczepy te umożliwiają przewóz czterech psów. Są wyposażone w wentylację i otwierany dach, które stwarzają komfortowe warunki transportu zwierząt. Do ogniwa wodnego toruńskiej policji trafi samochód terenowy mitsubishi L 200 o wartości ponad 125 tys. złotych. Auto jest pojazdem terenowym z napędem na cztery koła, wyposażonym w wyciągarkę, o pojemności silnika 2,5 l i mocy 178 km. Z kolei ogniwo wodne policji w Bydgoszczy otrzyma silnik zaburtowy do łodzi motorowej marki Honda o mocy 115KM i pojemności silnika 1,496 l, o wartości ponad 62 tys. złotych. Do Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy trafi natomiast chromatograf gazowy wraz z wyposażeniem o wartości prawie 150 tys. złotych.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Zakopiańska komenda otwarta po remoncie >>

Strzelecka komenda już otwarta >>

Otwarcie nowej siedziby KPP w Grójcu >>

Opis filmu: nowa komenda lipno uroczystość otwarcie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.15 MB)

Powrót na górę strony